Grupa młodych artystów twierdzi, że TVN bezprawnie wykorzystało ich utwory

Redakcja PR - 31.08.2018
248

Piosenki wykorzystywane są w serialu "Szkoła".

W serialu paradokumentalnym TVN „Szkoła” wykorzystano dwie piosenki. Młodzi muzycy, kompozytorzy tych utworów, twierdzą, że TVN emituje je od trzech lat bezprawnie, a oni nie dostali od stacji ani grosza.

Chodzi o piosenki „Szkoła” oraz „Niezniszczalni”, które pojawiają się w kolejnych sezonach serialu. Formalnie wykonawcą obu jest Dawid Kwiatkowski. Jednak tak naprawdę jest tylko autorem słów do obu utworów. Kompozytorami melodii jest piątka młodych muzyków, którzy w 2015 i 2016 roku z Kwiatkowskim współpracowali.

Ci muzycy, którzy już z Kwiatkowskim nie grają, twierdzą, że nie dostali do TVN ani umowy, ani pieniędzy za wykorzystywanie i ciągłą emisję dwóch piosenek.

 

Domagamy się po prostu od TVN zapłaty za naszą pracę. Nie może być tak, że wielki i bogaty koncern medialny wykorzystuje naiwnych młodych muzyków – mówi jeden z muzyków, 23-letni gitarzysta Kacper Winiarek.

 

Winiarek, reprezentujący resztę muzyków, mówi, że pierwszą piosenkę, „Szkoła” skomponowali w 2015 roku.

 

Mieliśmy spotkanie z człowiekiem z TVN, któremu odtworzyliśmy utwór na przenośnym głośniku – wspomina Winiarek. – Od momentu określenia przez niego piosenki jako „fajnej” aż do momentu emisji, nie wydarzyło się nic. Nie było mowy o żadnej umowie, ani jakichkolwiek kwestiach formalnych. Nie pojawiło się nawet pytanie, czy wydajemy zgodę na użycie piosenki.

 

Mimo całej sytuacji, młodzi muzycy skomponowali dla TVN kolejny utwór – „Niezniszczalni” – w sierpniu 2016.

Winiarek twierdzi, że przy okazji drugiej piosenki, TVN przygotował umowę, która wykorzystywała zespół, bo była z punktu widzenia muzyków nieopłacalna i niekorzystna. – Chcieli nas naciągnąć, więc odmówiliśmy podpisania – mówi Winiarek.

Ale TVN i tak wykorzystał utwór. Winiarek: – Skoro nie było umowy, byliśmy przekonani, że ta druga piosenka po prostu nie trafi do serialu i sprawa się zakończy. Ku naszemu zdziwieniu, piosenka „Niezniszczalni” pojawiła się jedak w nowym sezonie serialu. Próbowaliśmy nawiązać kontakt z produkcją serialu, bez skutku. Wtedy wiedzieliśmy, że TVN bezprawnie wykorzystuje nasze dwie piosenki.

Winiarek mówi, że prawnik młodych muzyków wystosował przedsądowe wezwanie do ugody „w celu uregulowania formalności i określenia zasad eksploatacji utworów”.

 

Byliśmy w sądzie, ale nikt z TVN się nawet nie stawił, zostawiając jedynie pisemną odpowiedź, w której stwierdzono, że stacja nie widzi podstaw do zawierania jakiejkolwiek ugody – twierdzi Winiarek.

 

Młodzi muzycy nie mieli pieniędzy na opłacanie kolejnych godzin pracy prawników i uiszczenia kosztów sądowych, więc zaniechali dochodzenia swoich praw w sądzie.

Jedyne, co im pozostało, to poinformowanie mediów o sprawie. Odpowiednie wpisy muzyków pojawiły się na FB Kacpra Winiarka, który również wysłał oświadczenie do Wirtualnej Polski. Opisał także sprawę na stronie Vogulepoland.net.

WP.pl napisało maila z prośbą o komentarz do rzecznik prasowej TVN Joanny Górskiej oraz Dominiki Peli, odpowiadającej za PR serialu „Szkoła”.

Źródło: wp.pl

Comments

comments

248
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...