„Gospodarka! Głupcze” Kazimierza Krupy już na YouTube

Informacja Prasowa - 28.02.2017
186

„Gospodarka! Głupcze” Kazimierza Krupy już na YouTube

Czy można rozmawiać o gospodarce rozsądnie, przystępnie, krótko, na temat i przede wszystkim bez polityki? Można. Udowadnia to rozpoczęty właśnie cykl rozmów z wybitnymi komentatorami ekonomicznymi pt. „Gospodarka! Głupcze.” 

W programie, zawierającym elementy pogłębionej publicystyki, rozmówcy omawiają najważniejsze gospodarcze dylematy w szerszym, perspektywicznym kontekście. Próbują odpowiedzieć na trudne pytania, analizują pozytywne i negatywne skutki ekonomicznych zjawisk i działań. Koncentrują się wyłącznie na argumentacji ekonomicznej, odrzucając krytykę na poziomie personalnym czy politycznym, wybiórczą analizę danych czy pobieżną obserwację.

Chciałbym, aby w programie omawiane były najistotniejsze zagadnienia gospodarcze, starannie i rzetelnie, odważnie ale i uczciwie, a przede wszystkim w prosty sposób, tak, by inteligentny laik mógł się dowiedzieć jak najwięcej o ważnych zjawiskach ekonomicznych. By zrozumiał i zobaczył – zgodnie z filozofią Frédérica Bastiat – zarówno to co jest widoczne od razu, jak i to co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka – mówi Kazimierz Krupa, autor programu; dziennikarz, ekonomista i wieloletni komentator wydarzeń gospodarczych.

Frédéric Bastiat, liberał, orędownik wolności gospodarczej, autor aktualnych nawet po 150 latach od opublikowania „Dzieł zebranych” na tematy ekonomiczne, obalających socjalistyczne sofizmaty, czyli tzw. „wykręcanie kota ogonem”. Charakterystyczną cechą dialektycznej maniery Bastiata jest reductio ad absurdum – rozumowanie polegające na wykazaniu fałszywości pewnej tezy przez udowodnienie, że prowadzi ona do absurdu.

Kierując się podobną filozofią – ironicznie i z lekką swadą, błyskotliwie i przejrzyście – rozmawia ze swoimi gośćmi o gospodarce autor programu „Gospodarka! Głupcze”. Trafność argumentów i lekka forma ukazania ważnych ekonomicznie dylematów powoduje, że trudne tematy stają się zrozumiałe a postawione tezy zmuszają do myślenia. W pierwszej rozmowie program 500 plus analizuje Marek Zuber – ekspert ekonomiczny, autor wielu publikacji na łamach prasy; często wypowiada się na temat prognoz makroekonomicznych i rynkowych w telewizji. Szczególnie interesujące są refleksje Zubera na temat programu świadczeń dla rodzin, wywołującego nieustannie ogromne emocje, mającego tyleż zwolenników co przeciwników. Warto zobaczyć!

Producentem programu „Gospodarka! Głupcze” jest Drawbridge Media i Mr Target.

Comments

comments

186
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...