„Gazeta Wyborcza” zaprasza na spotkanie z Alberto Cairo

Redakcja PR - 16.11.2018
42

Guru wizualizacji danych w Polsce

Jak tworzyć czytelne i atrakcyjne infografiki? Jak demaskować manipulacje danymi i uchronić się przed „fake’owymi” newsami? Już w najbliższą środę – 21 listopada br. w siedzibie „Gazety Wyborczej” odbędzie się spotkanie z Alberto Cairo, jednym z najlepszych na świecie specjalistów zajmujących się wizualizacją danych. Zapraszamy dziennikarzy, redaktorów oraz wszystkich zainteresowanych tym tematem na bezpłatny wykład.

Dobra grafika, niczym dobry tekst, powinna zostać przemyślana i zredagowana. O tym, jak to właściwie zrobić, opowie podczas środowego spotkania Alberto Cairo. To wybitny specjalista, autor książek z zakresu dziennikarstwa danych i zdobywca wielu nagród. Cairo pracuje obecnie na Uniwersytecie w Miami, zajmował się również infografikami w hiszpańskim dzienniku „El Mundo” oraz brazylijskim wydawnictwie „Globo”.

Cykl wykładów, z którymi jeździ po świecie, zatytułował „Visual Trumpery” – co w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wizualne bzdury”. Ich celem jest walka z „fake’owymi” danymi i infografikami, które kłamią oraz kształcenie osób zajmujących się danymi – dziennikarzy, grafików, oraz wszystkich, którzy interesują się statystyką i rzetelnością informacji.

Do Polski ekspert przyjeżdża na zaproszenie działu danych „Gazety Wyborczej”, wydającego dwa serwisy – Sonar i BIQdata.pl. Podczas spotkania Cairo przybliży uczestnikom zasady komunikacji wizualnej oraz opowie m.in. o tym, jak autorzy grafik manipulują danymi i czym dobra grafika różni się od złej.

„Fanom piłki nożnej nie trzeba tłumaczyć kim jest Robert Lewandowski. Miłośnikom wizualizacji danych nie trzeba tłumaczyć kim jest Alberto Cairo. Dział danych »Gazety Wyborczej« ma na półce jego książki i regularnie sięga po jego artykuły, które są publikowane na NiemanLab.org czy Poynter.org. To niezwykły zaszczyt gościć go na żywo” – mówi Vadim Makarenko, wydawca serwisów BIQdata.pl, Sonar oraz Wyborcza.Tech.

Spotkanie odbędzie się w środę, 21 listopada br. w godzinach 18:00-20:00 w siedzibie „Gazety Wyborczej” przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie. Będzie prowadzone w języku angielskim. Bezpłatne wejściówki można zamówić na bilety.cojestgrane24.pl.

Comments

comments

42
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...