„Gazeta Wyborcza” z nowymi zastępcami redaktora naczelnego

Jerzy Ciszewski - 06.11.2019
225

„Gazeta Wyborcza” z nowymi zastępcami redaktora naczelnego

„Gazeta Wyborcza” z nowymi zastępcami redaktora naczelnego.

Mikołaj Chrzan, Roman Imielski, Aleksandra Sobczak oraz Bartosz Wieliński – to nowi wicenaczelni „Gazety Wyborczej”. Od 6 listopada br. będą współkierować redakcją dziennika, dbając o rozwój tradycyjnego i cyfrowego wydania „Wyborczej”.

– Grono redaktorów naczelnych „Gazety Wyborczej” zasiliły osoby, które łączą przeszłość i przyszłość. Wszystkie wywodzą się z tradycyjnego dziennikarstwa, rozumieją rolę i misję naszej gazety, a jednocześnie umieją ją przekładać na język nowych mediów i docierać do czytelników cyfrowej ery. To świetny zespół, dzięki któremu „Wyborcza” będzie rosnąć – wierzę, że odnieśliśmy nasze ostatnie sukcesy, jak choćby wzrost liczby subskrypcji treści Wyborcza.pl czy zdobycie pozycji lidera w gronie najsilniejszych medialnie marek w Polsce (w rankingu Top Marka 2019), ponieważ nasz zespół potrafi łączyć doświadczenie, pasję i energię różnych pokoleń dziennikarek i dziennikarzy  – mówi o zmianie Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Nowymi zastępcami redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” zostali:

Mikołaj Chrzan, szef redakcji lokalnych dziennika,

Roman Imielski, szef działu Kraj,

Aleksandra Sobczak, szefowa serwisu Wyborcza.pl

Bartosz Wieliński, szef działu Świat.

Wszyscy będą łączyć dotychczasowe obowiązki z nowymi w kierownictwie redakcji.

Mikołaj Chrzan będzie odpowiadał za redakcje lokalne oraz tworzone przez nie treści publikowane w wydaniach papierowych i serwisach lokalnych Wyborcza.pl, a także za pracę, organizację i budżet wszystkich redakcji „Gazety Wyborczej”. Podlegać mu będą: dział Kultura, Co Jest Grane 24, „Książki. Magazyn do czytania”, „Wyborcza TV”, zespół Foto oraz zespół odpowiedzialny za rozwój Klubu Przyjaciół Wyborczej.

Roman Imielski będzie koordynować prace działu Kraj, Opinie, Wyborcza to Wy, Sport i zespołu śledczego, jednocześnie odpowiadając za treści o tematyce politycznej na Wyborcza.pl.

Aleksandra Sobczak poprowadzi Wyborcza.pl, w szczególności w zakresie tematyki społecznej. Będzie też nadzorować zespoły działu Gospodarka, Nauka, Wyborcza.Tech i wideo oraz rozwojowe projekty redakcyjne.

Bartosz Wieliński będzie odpowiadał za magazyny „Duży Format”, „Ale Historia” i „Magazyn Świąteczny”, a także sprawować nadzór nad działem Świat. Przypadnie mu też rola reprezentanta „Wyborczej” na forach międzynarodowych oraz koordynacja współpracy redakcji z europejskimi i światowymi organizacjami dziennikarskimi.

Do tej pory zastępcami redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” byli Piotr Stasiński oraz Aleksandra Klich. Piotr Stasiński podjął decyzję o przejściu na emeryturę, choć cały czas pozostanie w zespole dziennika. Natomiast Aleksandra Klich nadal będzie kierować redakcją „Wysokich Obcasów”.

 Mikołaj Chrzan – swój pierwszy tekst opublikował w „Gazecie Wyborczej” w 1996 r. W latach 2012 – 2014 był redaktorem naczelnym redakcji we Wrocławiu, a w latach 2015 – 2018 w Trójmieście. W 2019 r. został powołany na stanowiska szefa wszystkich redakcji lokalnych „Gazety Wyborczej”.

Laureat nagrody „Ostre Pióro” z 2007 r., nominowany do Grand Press w 2009 r. w kategorii News. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, ekonomii w Szkole Głównej Handlowej oraz studiów MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Roman Imielski – pracę w „Gazecie Wyborczej” rozpoczął już na studiach – w maju 1995 r. w katowickim oddziale dziennika. Od 1996 r. był reporterem z Zagłębia, w 2001 r. zaczął pracę w redakcji w Warszawie jako wiceszef działu sportowego i szef reporterów lokalnych. W 2007 r. został wiceszefem, a potem szefem działu zagranicznego. Pełnił też funkcję sekretarza redakcji „Gazety Wyborczej”, szefa serwisu Wyborcza.pl i działu Wideo. Od 2017 r. kieruje działem Kraj.

Wraz z Radosławem Leniarskim napisał książkę „Najważniejszy mecz Kremla” (2018 r.). Ukończył historię na Uniwersytecie Śląskim.

Aleksandra Sobczak – związana z „Gazetą Wyborczą” od 15 lat. Zaczynała w dziale Gospodarka jako redaktorka, potem została jego kierowniczką. Była wicenaczelną „Wysokich Obcasów”. W 2017 r. objęła funkcję redaktorki naczelnej „Gazety Stołecznej”, a od maja 2019 r. kieruje newsroomem Wyborcza.pl.

Jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Bartosz Wieliński – w 1998 r. dołączył do katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej” jako praktykant.  W latach 2005 – 2009 był korespondentem „Wyborczej” w Berlinie, później pracował w dziale zagranicznym, gdzie dalej zajmował się tematyką niemiecką. Od 2017 r. kieruje działem Świat.

W 2013 r. zdobył nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż oraz nagrodę Pióro Nadziei przyznawaną przez Amnesty International. Autor książki „Źli Niemcy” (2014 r.). Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim oraz Międzynarodowej Szkoły Nauk Politycznych.

16.05.2019 Warszawa . Bartosz Wielinski , dziennikarz Gazety Wyborczej .
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

16.05.2019 Warszawa . Roman Imielski , dziennikarz Gazety Wyborczej .
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Comments

comments

225
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...