„Gazeta Wyborcza” z 14 nagrodami European Newspaper Awards 

Informacja Prasowa - 11.12.2020
248

„Gazeta Wyborcza” z 14 nagrodami European Newspaper Awards 

„Gazeta Wyborcza” z 14 nagrodami European Newspaper Awards

„Gazeta Wyborcza” w nowej szacie graficznej, wprowadzonej w ubiegłym roku, zdobyła aż 14 nagród European Newspaper Awards – w prestiżowym konkursie oceniającym najlepiej zaprojektowane gazety Europy. Jury doceniło m.in. okładki dziennika poświęcone wyborom prezydenckim i pandemii, a także projekty multimedialne i internetowe dziennika. Laureatów tegorocznych, 22. European Newspaper Awards poznaliśmy 10 grudnia br. 

W tym roku odbyła się 22. edycja konkursu dla najlepiej zaprojektowanych gazet w Europie. „Gazeta Wyborcza” wystartowała w nim po raz pierwszy, a obok niej do rywalizacji o tytuły najlepiej zaprojektowanej gazety regionalnej, ogólnokrajowej i tygodnika oraz o nagrody tematyczne w 20 kategoriach stanęło ponad 160 gazet z 25 krajów.

Decyzją konkursowego jury „Gazeta Wyborcza” zdobyła 14 nagród w 11 kategoriach. Za najlepsze uznane zostały m.in. pierwsze strony dziennika: z 14 marca (poświęcona pandemii) i z 11 lipca (związana z wyborami prezydenckimi). Zespół dziennika został też nagrodzony za ilustracje, news, fotoreportaż, projekty multimedialne i infografiki internetowe – wszystkie nagrodzone prace można oglądać na Wyborcza.pl/ENA  

Nową makietę „Gazety Wyborczej” na jej 30. urodziny w 2019 roku zaprojektował Jacek Utko, jeden z bardziej utytułowanych grafików na świecie. W konkursie ENA jego projekt gazety regionalnej zdobył w tym roku – po raz czwarty – tytuł European Newspaper of The Year.

– To wspaniały wynik – komentuje Jacek Utko. – Nigdy polska gazeta nie dostała aż tylu nagród w tak wielu kategoriach. Bardzo mnie to cieszy, nagrody w wielu kategoriach świadczą o tym, że to nie jest pojedynczy szczęśliwy traf, tylko że poziom graficzny gazety jest wysoki. Zdobywcy tegorocznych głównych nagród to jedne z najlepszych gazet w Europie i naprawdę nie było łatwo z nimi konkurować.

Tytuły European Newspaper of The Year otrzymali: 

– w kategorii gazety regionalne – „Het Parool”, Holandia (autorem makiety jest Jacek Utko),

– w kategorii gazety ogólnokrajowe – „Volkskrant”, Holandia,

– w kategorii tygodniki: „Die Zeit”, Niemcy.

W kategoriach tematycznych wyróżnione zostały jeszcze dwie gazety z Polski: „Polska The Times” i „Dziennik Zachodni”.

European Newspaper Awards to konkurs dla najlepiej zaprojektowanych gazet europejskich. Został założony i jest organizowany przez projektanta gazet Norberta Küppera z Meerbusch w Niemczech. Pierwszych jego zwycięzców ogłoszono w 1999 r. Więcej informacji – https://newspaperaward.org/

Comments

comments

248
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...