„Gazeta Wyborcza” solidarna z Białorusią

Informacja Prasowa - 06.08.2021
20

"Gazeta Wyborcza" solidarna z Białorusią - specjalne logo i publikacje już w sobotnim wydaniu dziennika i na Wyborcza.pl

„Gazeta Wyborcza” solidarna z Białorusią – specjalne logo i publikacje już w sobotnim wydaniu dziennika i na Wyborcza.pl
 
W sobotę i w poniedziałek, 7 i 9 sierpnia br. – w nawiązaniu do rocznicy wybuchu rewolucji na Białorusi – „Gazeta Wyborcza” będzie solidaryzować się z naszymi sąsiadami. Na pierwszej stronie dziennika w wersji tradycyjnej i na Wyborcza.pl pojawi się zmienione logo – będzie nim biało-czerwono-biała białoruska flaga. Oprócz tego na łamach „Wyborczej” ukażą się specjalne publikacje poświęcone Białorusi, m.in. wywiad ze sportsmenką Krysciną Cimanouską, a także posłanie od przywódczyni wolnej Białorusi Swiatłany Cichanouskiej.
– Robimy tę akcję, bo to nasz dziennikarski i obywatelski obowiązek wspierać wolnościowe dążenia naszych sąsiadów. Białorusini swoją determinacją i odwagą nam imponują, a wręcz nas zawstydzają.
Niestety, ofiarami reżimu padło wielu naszych przyjaciół takich, jak Andrzej Poczobut czy Alaksandr Fieduta. Wierzymy, że wkrótce dyktatura na Białorusi upadnie, oni odzyskają wolność i będziemy ją wspólnie świętować – 
mówi Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej”.
W jutrzejszym wydaniu „Gazety Wyborczej” – w magazynie „Wolna Sobota” czytelnicy i czytelniczki dziennika znajdą duży blok tekstów o Białorusi. Redakcja opublikuje m.in. wywiad z Krysciną Cimanouską, sportsmenką, która nie dała się reżimowi wywieźć z Tokio i znalazła schronienie w Polsce. Rozmowę przeprowadziła dziennikarka „Wyborczej” Wikotria Bieliaszyn wraz z dziennikarzami „Die Welt” i „El Pais”, partnerami redakcji ze stowarzyszenia LENA. Wywiad będzie też dostępny od dziś, od godz. 12:00 na Wyborcza.pl, a także na stronach wszystkich gazet należących do sojuszu.
Oprócz tego „Wyborcza” i Wyborcza.pl przedstawią też m.in. opowieść Andrieja Dynki, ojca trójki dzieci i szanowanego redaktora, z więziennej celi oraz przypomną o uwięzionym dziennikarzu Andrzeju Poczobucie. – Za poprzednich aresztowań mogłam go zobaczyć, usłyszeć jego głos. Teraz widzeń odmawiają i mnie, i córce. Bez przyczyny. Bo mogą – mówi Oksana Poczobut, żona Andrzeja Poczobuta, dziennikarza „Wyborczej” i działacza Związku Polaków, który od 134 dni nie widział rodziny.

W poniedziałek, 9 sierpnia br. na drugiej stronie wydania „Gazeta Wyborcza” ukaże się posłanie od przywódczyni wolnej Białorusi Swiatłany Cichanouskiej.

To już kolejny raz, kiedy redakcja „Wyborczej” okazuje solidarność z Białorusią. Poprzednio „Gazeta Wyborcza” zadedykowała swoje wydanie mieszkańcom sąsiadującego z nami kraju 5 stycznia, z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia obchodzonych na Białorusi. Na łamach dziennika oraz na Wyborcza.pl ukazały się wówczas materiały poświęcone sytuacji za wschodnią granicą Polski wraz z noworoczną odezwą do Polaków liderki białoruskiego ruchu oporu Swiatłany Cichanouskiej. W ramach akcji w papierowym oraz cyfrowym wydaniu „Gazety Wyborczej” logo dziennika zastąpiła też biało-czerwono-biała flaga – symbol białoruskich protestów.
Oprócz tego redakcja często przypomina o swoim uwięzionym dziennikarzu Andrzeju Poczobucie, m.in. w publikacjach redakcyjnych oraz listach otwartych, np. tutaj.
Decyzją redakcji tytuł Człowieka Roku „Gazety Wyborczej” w 2021 trafił m.in. do Swiatłany Cichanouskiej, zwyciężczyni wyborów prezydenckich na Białorusi. Laureatka była w czerwcu br. gościem warszawskiej siedziby dziennika, gdzie odebrała wyróżnienie i rozmawiała z przedstawicielami redakcji. Na cyfrowych i tradycyjnych łamach „Wyborczej” można było przeczytać specjalny wywiad z Cichanouską, który przeprowadzili Bartosz T. Wieliński, Wacław Radziwinowicz oraz Wiktoria Bieliaszyn.

Comments

comments

20
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...