„Gazeta Wyborcza” partnerem Europejskiej Sieci Dziennikarstwa Danych (EDJnet)

Informacja Prasowa - 03.04.2017
185

„Gazeta Wyborcza” partnerem Europejskiej Sieci Dziennikarstwa Danych (EDJnet)

BIQdata – dział danych „Gazety Wyborczej” jest jednym z członków Europejskiej Sieci Dziennikarstwa Danych (EDJnet). To konsorcjum mediów, które zdobyło finansowanie Komisji Europejskiej na pracę z danymi oraz dostarczanie rzetelnych i wiarygodnych informacji mediom w Europie.

Europejska platforma dziennikarstwa danych będzie publikować różnego rodzaju nowoczesne materiały dziennikarskie, które systematyzują wiedzę na podstawie danych i za ich pomocą opowiadają świat. Będą to m.in. infografiki o edukacji w różnych krajach, mapa aktywności polityków czy wyniki międzynarodowych śledztw dziennikarskich (np. o reeksporcie farmaceutyków) i wiele innych.
Materiały EDJnet będą dostępne bezpłatnie w dwunastu językach, a pierwsze z nich pojawią się pod adresem www.edjnet.eu w październiku br.

Zespół BIQdata będzie pracował nad materiałami wspólnie z m.in. włoskim think tankiem Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa, niemieckim „Spiegel”, francuskim serwisem VoxEurop.eu czy belgijskim magazynem internetowym EUobserver. Konsorcjum skupia kilkanaście tytułów prasowych i portali internetowych, które łącznie mają ok. 70 mln czytelników.

„Gazeta Wyborcza” i dział BIQdata już wcześniej aktywnie współpracowały z zagranicznymi mediami, m.in. tworząc cykl pt. „Teczki migrantów” („Migrant files”) z niemiecką agencją J++ (również w EDJnet) czy podczas międzynarodowego projektu z dziedziny dziennikarstwa śledczego – „Panama Papers”. Dziennik na stałe współpracuje także z EURACTIV, czołowym serwisem poświęconym zagadnieniom Unii Europejskiej.

W ostatnich dniach dział BIQdata został także wyróżniony w hackathonie na temat tzw. fake newsów organizowanym przez Global Editors Network we współpracy z Google Labs.

Comments

comments

185
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...