Gandor i Reszka laureatami Nagrody Woyciechowskiego 2022

Informacja Prasowa - 17.11.2022
65

Nagrodę Specjalną im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał zespół Faktów TVN.

Celem Nagrody Woyciechowskiego jest uhonorowanie dziennikarzy za odwagę w docieraniu do prawdy i odkrywanie tego, co wcześniej było ukryte lub niedopowiedziane. Tym razem zdecydowano o przyznaniu dodatkowej, niezależnej nagrody w nowej kategorii Autor Internetowy. Jej celem jest nagradzanie autorów treści internetowych (w tym: ekspertów, publicystów, pasjonatów, dziennikarzy) tworzących poza głównym nurtem mediów – wyróżniających się rzetelnością, wiarygodnością, syntetycznym podejściem do poruszanych tematów, mających, w danym roku, istotny wkład w objaśnianie zagadnień i zjawisk ważnych społecznie oraz pozytywny wpływ na kształtowanie poglądów i postaw obywatelskich. Kandydatów do tej kategorii mógł zgłosić każdy.
Laureatem 18. edycji konkursu w tradycyjnej kategorii dziennikarskiego został Paweł Reszka nominowany za cykl reportaży z ogarniętej wojną Ukrainy, w tym tekst pt. „Bucza, śmierć i Margarita. Wstrząsająca historia jednej zbrodni” z 21 kwietnia 2022 r., który ukazał się w tygodniku „Polityka”. To już jego trzecia Nagroda Woyciechowskiego. Oprócz honorowej statuetki otrzymał 50 tys. zł.
Honorowe wyróżnienia powędrowały do dwóch innych korespondentów wojennych za ich materiały z Ukrainy: Mateusza Lachowskiego i Michała Przedlackiego. Trzecie wyróżnienie trafiło w ręce Szymona Jadczaka i Mateusza Ratajczaka nominowanych za cykl materiałów śledczych dotyczących kontrowersyjnej działalności wiceministra sportu, Łukasza Mejzy, które ukazywały się w listopadzie i grudniu 2021 r. w Wirtualnej Polsce.
W kategorii Autor Internetowy zwyciężyła Katarzyna Gandor (Kasia Gandor) za konsekwentne promowanie wiedzy o środowisku, zdrowiu, zrównoważonym rozwoju i technologiach oraz profesjonalne wykorzystanie możliwości komunikacyjnych, które stwarza platforma YouTube. Nagrodą pieniężną w tej kategorii było 30 tys. zł.
Podczas uroczystej gali przyznano jeszcze jedną, pozakonkursową nagrodę. Decyzją redakcji Radia ZET Specjalną Nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego uhonorowano redakcję Faktów TVN za 25-lecie swojej obecności w polskiej przestrzeni medialnej, bezkompromisową wierność misji dziennikarskiej i niezmienne prezentowanie najwyższego standardu programu informacyjnego. Statuetkę odebrał Michał Samul, redaktor naczelny Faktów TVN i TVN24.
W tym roku, również po raz pierwszy, przed wieczorną galą odbyło się całodniowe Forum Dziennikarskie organizowane w ramach 18. edycji Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Jego temat przewodni brzmiał: „Media i wojna. Między informacją a propagandą”. Kontekstem debaty o dziennikarstwie i mediach była wojna w Ukrainie i wpływ, jaki na jej przebieg oraz postawy obywatelskie różnych narodów wywiera przekaz medialny. W debacie wzięli udział czołowi polscy dziennikarze i eksperci, a gościem specjalnym był Szabolcs Panyi, dziennikarz węgierskiego portalu direkt36.hu.
Forum to platforma wymiany doświadczeń i opinii oraz miejsce wielostronnej dyskusji na temat wyzwań, przed którymi stoją dziś dziennikarze. Wydarzenie było skierowane do całego środowiska dziennikarskiego w Polsce, a szczególnie do młodych adeptów zawodu oraz do studentów dziennikarstwa.
W tym roku mecenasami i partnerami Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego są: Mecenas Gali – Mennica Polska; Fundator Nagrody (dziennikarska) – Fundacja Wolności Gospodarczej; Fundator Nagrody (Autor Internetowy) – spółka NOHO Investment. Partnerzy Merytoryczni – Stowarzyszenie „Demagog”, Patronite i Uniwersytet SWPS; Partner Prawny – GWW.

Comments

comments

65
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...