Film „Simona Kossak” opowiada o życiu i pracy jednej z najważniejszych polskich naukowczyń
Fundusz Żubra wsparł finansowo film opowiadający o Simonie Kossak, znanej z działań na rzecz zachowania dzikiej przyrody w Puszczy Białowieskiej. Premiera ekranizacji historii życia i pracy słynnej biolożki miała miejsce 22 listopada w kinie Helios w Warszawie. Produkcję można już oglądać w kinach w całej Polsce.
Film „Simona Kossak” opowiada o życiu i pracy jednej z najważniejszych polskich naukowczyń. Przedstawia historię bezkompromisowej walki z wycinką drzew i ochrony zagrożonych gatunków. Pragnieniem Simony Kossak było zachowanie dla przyszłych pokoleń wszystkiego tego, co w Puszczy Białowieskiej najcenniejsze.
„Simona Kossak to postać, której determinacja i zaangażowanie w obronę Puszczy Białowieskiej oraz żyjących w niej zwierząt stanowią wzór dla licznych badaczy i ekologów. Nie można również zapominać o jej szerokiej działalności edukacyjnej, audycjach radiowych oraz książkach. Mamy nadzieję, że dzięki sponsoringowi filmu wartości bliskie Simonie oraz jej niezwykła historia dotrą do szerokiego grona odbiorców i uwrażliwią ich na los zagrożonych gatunków zwierząt” – mówi Michał Szczerba, przedstawiciel Funduszu Żubra.
Fundusz Żubra, jako sponsor filmu, kontynuuje dziedzictwo Simony Kossak, wspierając działania na rzecz ochrony zagrożonych gatunków. Fundusz prowadzi inicjatywy związane z wykupem cennych przyrodniczo gruntów, które stanowią naturalne siedliska dzikich zwierząt.
Za reżyserię i scenariusz filmu odpowiada Adrian Panek. W filmie, poza Sandrą Drzymalską, która wciela się w rolę Simony Kossak, zobaczymy m.in. Jakuba Gierszała, Agatę Kuleszę, Borysa Szyca, Olgę Bołądź i Roberta Gonerę. Producentkami filmu „Simona Kossak” są Magdalena Kamińska i Agata Szymańska z Balapolis. Koproducentami są Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Hollman Emea Limited. Za dystrybucję odpowiada NEXT FILM.
W ramach działań towarzyszących premierze filmu powstał również podcast „Pierwszy Las. Rozmowy o Puszczy Białowieskiej”, w którym dokumentalistka Dyba Lach i pisarz Filip Springer, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, odkrywają tajemnice Puszczy Białowieskiej, zabierając słuchaczy w niepowtarzalną podróż po jednym z ostatnich dzikich lasów Europy.
Misja Funduszu Żubra
Fundusz ma za zadanie edukować społeczeństwo oraz ratować i chronić dziką przyrodę w najcenniejszych przyrodniczo rejonach Polski. Wspiera rozmaite inicjatywy na rzecz ochrony przyrody: długofalowe, jak współpraca z Białowieskim Parkiem Narodowym i te, które wymagają szybkiego działania, jak pomoc w czasie pożaru doliny Biebrzy.
W 2019 r. marka Żubr przekazała milion złotych na ochronę zagrożonych gatunków, w 2020 ufundowała specjalistyczny sprzęt o wartości 1 miliona złotych dla Białowieskiego Parku Narodowego. Kolejny milion na walkę o zachowanie dzikiej przyrody w jej jak najbardziej naturalnym stanie zostanie przekazany w tym roku.
Akcja CSR Funduszu Żubra polegająca na wykupywaniu gruntów Biebrzańskiego Parku Narodowego, szeroko odbiła się w polskich i zagranicznych mediach oraz przyczyniła do zwiększenia terenów chronionych Parku o 250 000 m².