Fundacja Gazety Wyborczej uruchamia pierwszy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej Program Dziennikarstwa Śledczego – „Prawda ma taką moc”

Informacja Prasowa - 21.09.2021
183

Fundacja Gazety Wyborczej uruchamia pierwszy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej Program Dziennikarstwa Śledczego - „Prawda ma taką moc”

Fundacja Gazety Wyborczej uruchamia pierwszy w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej Program Dziennikarstwa Śledczego – „Prawda ma taką moc”

 Od 20 września 2021 r. dziennikarze śledczy z całej Polski mogą się ubiegać o granty na swoje projekty w ramach Programu Dziennikarstwa Śledczego stworzonego przez Fundację Gazety Wyborczej. To pierwszy w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej program pomocy w finansowaniu dziennikarstwa śledczego. Jest otwarty dla wszystkich specjalizujących się w tej dziedzinie dziennikarstwa. Fundacja Gazety Wyborczej zaprasza do Programu hasłem „Prawda ma taką moc” oraz „Nie byłoby tematu, gdyby nie śledztwo dziennikarskie”. 

– Program Dziennikarstwa Śledczego zaproponowany przez Fundację Gazety Wyborczej zaprasza niezależnych dziennikarzy i redakcje potrzebujące wsparcia w śledztwach dziennikarskich. Kładziemy nacisk na ten gatunek dziennikarstwa nie tylko dlatego, że jest on w dzisiejszych czasach niezwykle trudny i kosztowny. Ale przede wszystkim dlatego, że dziennikarstwo śledcze jest szczególnie potrzebne polskim obywatelom i obywatelkom, w obliczu narastającego autorytaryzmu, zanikającej wolności w życiu publicznym oraz braku jakiejkolwiek odpowiedzialność władzy za nadużycia. Zależy nam, aby powstawały materiały sprzyjające pozytywnej zmianie polskiej rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej. Jesteśmy przekonani, że dziennikarstwo ma kluczowe znaczenie dla obrony demokracji, a dziennikarstwo śledcze szczególnie służy interesowi publicznemu – wyjaśnia Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji Gazety Wyborczej, kierująca także Grupą Filantropijną Wyborczej. – Nasza Fundacja będzie również wspierać finansowo obronę prawną dziennikarzy i redakcji atakowanych i pozywanych za demaskowanie skandali korupcyjnych, za ujawnianie łamania prawa i umów społecznych. W pierwszym rzędzie dotyczy to osób, które uzyskają grant z naszego Programu. 

 – Dziennikarstwo śledcze tym bardziej jest niezbędne, im gorzej jest w Polsce z demokracją, zwłaszcza gdy już prawie nie istnieją niezależne instytucje kontroli władzy. Władza się wyradza, trzeba nas wszystkich bronić przed jej nadużyciami. To misja mediów – mówi Piotr Stasiński, wieloletni zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, dziś doradca Fundacji Gazety Wyborczej. – Proponujemy, aby Program Dziennikarstwa Śledczego był Waszym programem. Abyście nadal tę pracę wspierali, Drodzy Czytelnicy, bo dzięki Wam i dla Was uprawiamy ten zawód. I aby wielu polskich dziennikarzy, nie tylko „Wyborczej”, mogło się tej ciężkiej robocie poświęcać. Wszystko zaś po to, żebyśmy byli świadomymi obywatelami i obywatelkami, którzy potrafią bezczelną władzę pociągać do odpowiedzialności. 

 O wsparcie w ramach Programu mogą się starać doświadczeni dziennikarze i dziennikarki, freelancerzy oraz redakcje z całej Polski. Wnioski o granty mogą być indywidualne i zespołowe. Program jest otwarty dla osób mieszkających w Polsce i współpracujących z polskimi mediami, choć projekty mogą być realizowane we współpracy z mediami z innych krajów UE.  

Wsparcie można otrzymać na dowolny gatunek dziennikarstwa – artykuł prasowy, film dokumentalny, audycję radiową, telewizyjną lub podcast, fotoreportaż, napisanie książki z dziedziny literatury faktu.

Comments

comments

183
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...