Fundacja Dorastaj z Nami prezentuje wystawy w przestrzeni publicznej.

Informacja Prasowa - 22.06.2022
37

„Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”

Fundacja Dorastaj z Nami prezentuje wystawy w przestrzeni publicznej.

Przygotowane przez Fundację Dorastaj z Nami poruszające wystawy „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” i „Dorastam z Wami” powracają połączone­ do przestrzeni publicznej, tym razem w wersji cyfrowej.  Przez cały czerwiec będzie je można oglądać na 100 nośnikach cyfrowych w 7 polskich miastach, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Krakowie. Wystawa będzie też szeroko prezentowana w Internecie. Partnerem wystawy cyfrowej jest Fundacja PZU.

 Na zdjęciach rodzice tulą swoje dzieci. Zatrzymane w kadrze szczęśliwe, rodzinne chwile, uchwycona rodzicielska miłość. Na pozór nic nadzwyczajnego, kochający ojcowie i matki, a przy nich synowie i córki, uśmiechnięci, spokojni, mają siebie nawzajem… Dzisiaj żadnego z tych rodziców już nie ma. To byli ludzie, którzy poświęcili swoje życie dla dobra innych, ich praca była służbą publiczną. Strażacy, żołnierze, policjanci, ratownicy górscy… zginęli. A ich dzieci zostały same. Żyją dalej pomimo braku rodzica. Dorastają, uczą się, zdają egzaminy, nawiązują przyjaźnie i podejmują decyzje na temat przyszłości i chociaż przeżywają to samo, co ich rówieśnicy to coś odróżnia ich od reszty. W każdej, nawet najbardziej radosnej chwili swojego życia, odczuwają brak. Zastanawiają się czy tata byłby z nich dumny, pytają co doradziłaby im mama.

Wybuch miny w Iraku, pożar w mieszkaniu czy pościg za przestępcą to w mediach śmiertelny wypadek żołnierza, strażaka lub policjanta. Ale dla ich dzieci to śmierć ukochanego ojca. Gdy w drodze na akcję zginął Krzysztof Staniszewski, jego córeczka Aniela miała niecałe 2 lata, a Zosia 2 miesiące. Dziewczynki go nie pamiętają.  Julka miała tylko 3 lata, gdy jej tata, Mariusz Pasztetnik zginął ratując człowieka z pożaru. Michał i Patrycja dobrze pamiętają swojego ojca, Grzegorza Kordasza. Mieli 9 i 21 lat, gdy zginął na służbie. Aniela, Zosia, Julka, Michał i Patrycja to pięcioro ze 130 podopiecznych Fundacji Dorastaj z Nami, która od blisko 12 lat opiekuje się dziećmi tych, którzy zginęli lub zostali poszkodowani w trakcie pełnienia służby.

Wystawa „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata” jest hołdem pamięci, głosem podziękowania i podziwu dla ludzi służb, a wystawa „Dorastam z Wami” jest jej kontynuacją. Przenosi ona uwagę odbiorców z tragicznych wydarzeń, które zapoczątkowały trudną historię dzieci, na ich obecną sytuację. Prezentuje sylwetki podopiecznych, pokazuje jak poradziły sobie z żalem i bólem po stracie rodzica, jak odkryły swoje pasje i dorosły do nowego życia.

Prezentowane wystawy są częścią misji Fundacji, którą jest budowanie etosu służb publicznych i przybliżanie społeczeństwu pracy ludzi, którzy poświęcają swoje życie innym.

Wystawy można obejrzeć również na stronie Fundacji: https://dorastajznami.org

Comments

comments

37
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...