Finałowa siódemka 21. edycji Literackiej Nagrody Nike

Informacja Prasowa - 21.09.2017
72

Finałowa siódemka 21. edycji Literackiej Nagrody Nike

Dwie powieści, dwa tomy poetyckie, dwa zbiory esejów oraz reportaż mają w tym roku szansę na zdobycie prestiżowej Nagrody Literackiej Nike. Laureata lub laureatkę najważniejszej literackiej nagrody w Polsce poznamy już w niedzielę, 1 października br. podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie i będzie transmitowana na żywo od godz. 20:00 w TVN24.

Jury Nagrody Nike dokonało wyboru 7 książek – finalistów nagrody. Autorzy i ich dzieła byli prezentowani od 5 września br. na łamach „Gazety Wyborczej” i na Wyborcza.pl.

W gronie finalistów 21. edycji Nagrody Nike znaleźli się:

– Radka Franczak – „Serce” (Marginesy),

– Genowefa Jakubowska-Fijałkowska – „Paraliż przysenny” (Instytut Mikołowski),

– Cezary Łazarewicz – „Żeby nie było śladów” (Czarne),

– Stanisław Łubieński – „Dwanaście srok za ogon” (Czarne),

– Jacek Podsiadło – „Włos Bregueta” (WBPiCAK),

– Monika Sznajderman – „Fałszerze pieprzu” (Czarne),

– Krzysztof Środa – „Las nie uprzedza” (Czarne).

O tym, kto zostanie laureatem 21. edycji Nagrody Nike, zdecyduje jury w dniu wręczenia wyróżnienia – 1 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę, których fundatorami są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

Jurorami tegorocznej edycji Nagrody Nike są: Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Joanna Krakowska, Antoni Pawlak, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner, Marek Zaleski i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody Nike odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie i będzie transmitowana na żywo od godz. 20.00 w TVN24.

Po raz kolejny swoją nagrodę jednemu z finalistów Nagrody Nike mogą przyznać także czytelnicy „Gazety Wyborczej”. Do 29 września br. należy przedstawić własny wybór wraz z uzasadnieniem – czyli odpowiedź na pytanie, kto z 7 finalistów powinien dostać w tym roku Nagrodę Literacką Nike. Autor najciekawszej opinii (do 2 tys. znaków) wygra dowolną wycieczkę o wartości 3 tys. zł. Zgłoszenia można nadsyłać na adres: [email protected] lub tradycyjną pocztą na adres: Nagroda Literacka Nike, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa.

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać.

Laureatką Nike w 2016 r. została Bronka Nowicka za zbiór poetyckich opowieści „Nakarmić kamień”.

Comments

comments

72
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...