Fenomen gamerów

Redakcja PR - 22.02.2016
120

YouTube jest miejscem, w którym spotykają się wszyscy - od nastolatków przez ich rodziców aż na starszyźnie skończywszy.

YouTube jest miejscem, w którym spotykają się wszyscy – od nastolatków przez ich rodziców aż na starszyźnie skończywszy. Ale jakie kanały są najbardziej interesujące? Które wygrywają statystyki zostawiając daleko w tyle konkurencję? Nie są to poradniki życia ani nawet kanały urodowe (też bardzo popularne). Najchętniej użytkownicy oglądają graczy. Nie są to sportowcy, choć bardzo sprawnie posługują się palcami. Gamerzy – bo o nich właśnie mowa – podbijają internet swoimi filmikami. Dlaczego?

Najpopularniejsi w Polsce:

  • ReZigiusz – ponad 1 800 000 subskrybentów,
  • Stuu Games – ponad 1 700 000 subskrybentów,
  • Blowek – ponad 1 600 000 subskrybentów.

Na zloty z ich udziałem fani przyjeżdżają z całej Polski. Można zrobić sobie z nimi zdjęcie, poprosić o autograf (choć youtuberzy nie lubią tego) lub po prostu porozmawiać. Gamerzy (w dużej części) to młodzi ludzie, młodzież więc może się z nimi utożsamiać i na nich wzorować. A przecież to właśnie oni najczęściej korzystają z dobrodziejstw technologii. Fanów jednak nie brakuje wśród studentów i ludzi pracujących, którzy również preferują rozrywkę poprzez gry.

Przypatrzmy się jednak nieco bliżej samej koncepcji filmików. Polega to na prostym pomyśle. Ktoś, kto gra, jednocześnie komentuje wszystkie czynności, a oglądający mogą nauczyć się przejść dany poziom lub po prostu popatrzeć. Nie wystarczy tylko dobrze grać. Najbardziej popularni youtuberzy mają swój styl komentowania, ekspresji, język. Poziom umiejętności jest ważny, ale charyzmą jest się w stanie nadrobić braki w umiejętnościach.

Youtuberzy zdają sobie sprawę z tego, że temat może się prędzej czy później wyczerpać, dlatego często wplatają pomiędzy swoje tradycyjne cykle również filmiki o tematyce lifestyle. Przykładem jest wspomniany już Stuu Games, który nagrywa otwieranie poczty od fanów czy odpowiada na pytania zadane przez widzów, ale i król naszej listy ReZigiusz czasem wrzuca materiał o innej tematyce niż gry. Ciekawym pomysłem była rozmowa w samochodzie z Rafałem Sonikiem, który jest kierowcą rajdowym.

Jest też inna kategoria youtuberów związanych z grami. Są to kolekcjonerzy. Przykładem jest kanał arhn.eu – kolekcjoner wszelkiego typu konsol, również tych, którymi mogło bawić się nasze starsze rodzeństwo. W filmikach oglądamy odpakowywanie boxów subskrypcyjnych z grami czy recenzje, gadżetów. Należy wspomnieć, że założyciel kanału nie jest nastolatkiem ani nawet studentem, którego najbardziej podejrzewalibyśmy o podobne hobby. Wszystkie filmiki są jednak bardzo merytoryczne i ciekawe nawet dla osób, które nie mają do czynienia z tematyką gier.

Istnieją również zagrożenia spowodowane tak dużą aktywnością młodzieży w tym obszarze. Gamerów jest mnóstwo, a kanały o tej treści zakładają już nawet dzieci. O ile zdrowe podejście do pasji i hobby jest świetne, należy zachować w tym umiar. Profesjonalni gamerzy zarabiają na tym, co robią i traktują to jak pracę, jednak młodsza widownia jest narażona na niebezpieczeństwa z tym związane. Istnieją przypadki śmierci z powodu wycieńczenia przez granie bez przerwy. Ale komu zaszkodzi kilka chwil w tygodniu na błogi odpoczynek z ulubioną grą?

Comments

comments

120
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...