Famed Żywiec rozpoczyna współpracę ze szpitalem św. Łukasza

Informacja Prasowa - 09.10.2017
283

Famed Żywiec rozpoczyna współpracę ze szpitalem św. Łukasza

 Lekarze z bielskiego szpitala specjalizującego się m.in. w zabiegach ortopedycznych, będą przeprowadzać zabiegi na stole operacyjnym Hyperion, premierowym produkcie Famedu Żywiec. Obchodzący 70-lecie istnienia polski producent sprzętu medycznego rozpoczyna współpracę ze Szpitalem Św. Łukasza z Bielska-Białej. Opinie lekarzy będą służyć ulepszaniu wyrobów Famedu.

Szpital Św. Łukasza jest szpitalem wielospecjalistycznym. Jedną z jego wyróżniających się specjalności jest ortopedia. Zespół ortopedów realizuje szereg zabiegów operacyjnych w zakresie stawu biodrowego, kolanowego i skokowego, a także kończyny górnej, w tym przede wszystkim w ortopedii barku. W szpitalu operowanych było wielu sportowców. Wśród nich znane siatkarki i siatkarze, koszykarze, alpiniści, skialpiniści oraz zawodnicy sportów kontaktowych. Szpital aktywnie angażuje się w aktywności naukowe, organizując międzynarodowe sympozja oraz warsztaty i szkolenia dla kadry medycznej. W najbliższych dniach kolejny raz z wiedzy bielskich specjalistów oraz ich gości będą mogli skorzystać lekarze z całej Europy. W dniach 5-7 października br., w Krakowie i Bielsku-Białej odbywa się sympozjum Europejskiego Stowarzyszenia Ortopedii Sportowej, Chirurgii Kolana i Artroskopii. Przewodniczącym sekcji barkowej stowarzyszenia jest dr Roman Brzóska, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu w Szpitalu Św. Łukasza.

W organizowanym po raz pierwszy w Polsce kongresie tego europejskiego stowarzyszenia wezmą udział lekarze z całego świata specjalizujący się w leczeniu niestabilności barku. Program naukowy sympozjum wzbogacony sesjami chirurgii na żywo, transmitowanymi z sal operacyjnych Szpitala Św. Łukasza, przyciąga uwagę specjalistów tej dziedziny ortopedii. Grono kilkuset specjalistów w trakcie sympozjum uczestniczyć będzie w siedmiu transmisjach operacji, przeprowadzanych w bielsko- bialskim szpitalu z wykorzystaniem m.in. stołu operacyjnego Famedu Żywiec.

– W specjalnościach zabiegowych, opis metody leczenia wraz z oceną wyników pooperacyjnych jest tylko jednym z elementów kształcenia podyplomowego lekarza. Istotne jest nabywanie pewnych manualnych umiejętności. Najlepszym sposobem na podglądanie chirurga przy pracy jest „uczestniczenie” w operacji za pośrednictwem „oka” kamery. Specjaliści wykonują zabieg operacyjny, a uczestnicy sympozjum oglądają to na ekranie. Ważnym elementem takiego międzynarodowego wydarzenia jest dzielenie się

doświadczeniami w gronie fachowców przyzwyczajonych do własnych modyfikacji poszczególnych zabiegów. Każdy może w danym zabiegu podpatrzyć sposób, jaki z powodzeniem stosuje kolega z innego kraju, może to jest właśnie to czego szukamy – mówi dr n. med. Roman Brzóska, przewodniczący Komitetu Naukowego Sympozjum.

– W takich operacjach bardzo istotną rolę odgrywa sprzęt, na którym pracujemy. Możliwość korzystania z wielofunkcyjnego i dopasowanego do indywidualnych potrzeb lekarza sprzętu medycznego ma duże znaczenie. Wykorzystywanie w trakcie zabiegów przystawek, które np. można dopasować do cech anatomicznych pacjenta, czy do preferowanego przez operatora ułożenia operowanej osoby, które gwarantuje optymalny dostęp do pola operacyjnego, zdecydowanie ułatwia pracę zespołu i wpływa na sprawniejsze przeprowadzenie zabiegów – kontynuuje dr Brzóska powołując się na swoje wieloletnie doświadczenia krajowe i zagraniczne, wzbogacane udziałami w licznych światowych konferencjach i szkoleniach praktycznych.

Famed na potrzeby bielsko-bialskiej kliniki przekazał stół operacyjny Hyperion – swój najnowszy produkt, który swoją oficjalną premierę miał w 2017 roku. Egzemplarz przekazany do bielskiego szpitala wyposażono zgodnie z oczekiwaniami jej personelu m.in. w przystawki barkowe i elementy podtrzymujące dedykowane do operacji kolana. Hyperion oferuje lekarzom szeroki zakres regulacji ułożenia pacjenta, co umożliwia wykonywanie praktycznie wszystkich zabiegów, z niemal każdej dyscypliny chirurgicznej. Jedną z zalet tego stołu jest ponadstandardowy udźwig – 500 kg, który pozwala na przeprowadzanie również operacji bariatrycznych.

– Umiejętność dostosowania stołów operacyjnych do potrzeb lekarzy różnych specjalności sprawia, że z powodzeniem sprawdzają się one na blokach operacyjnych szpitali, niezależnie od ich profilu. Jestem przekonany, że współpraca ze Szpitalem Św. Łukasza przyniesie obu stronom wymierne korzyści – mówi Marek Suczyk, wiceprezes Famed Żywiec.

Nowe modele sprzętu medycznego są efektem pracy działu badań i rozwoju żywieckiej spółki. Famed od wielu lat korzysta z doświadczenia lekarzy, których opinie są jednym z podstawowych czynników branych pod uwagę w fazie projektowania nowych wyrobów. Jednocześnie żywiecka marka niemal w całości prowadzi produkcję w swoim macierzystym zakładzie. Pełna kontrola nad procesem wytwórczym pozwala szybko i elastycznie reagować na konkretne zapotrzebowanie lekarzy w zakresie dopasowania sprzętu.

– Doświadczenie środowiska lekarskiego ma dla nas niezwykle istotne znaczenie, szczególnie na etapie projektowania nowych modeli sprzętu medycznego. Jednocześnie współpraca przynosi realne, obopólne korzyści. W pełni dopasowana do oczekiwań lekarzy konfiguracja sprzętu pozwoli testować jego funkcjonalność w konkretnym typie operacji. Uzyskana w ten sposób wiedza przełoży się w przyszłości na wprowadzenie innowacji i opracowanie nowego modelu. Medycyna dynamicznie się rozwija i transfer wiedzy pozwala przygotować sprzęt np. ułatwiający prowadzenie zabiegów z wykorzystaniem nowych technik operacyjnych, co przekłada się na jakość pracy lekarzy – mówi Paweł Gowin, dyrektor działu badań i rozwoju Famedu Żywiec.

Specjaliści z żywieckiej fabryki niejednokrotnie również opracowywali innowacyjne w branży medycznej rozwiązania.

Dbałość o jakość sprzętu owocuje. Marka Famed Żywiec, która obchodzi w tym roku 70-lecie istnienia, jest obecna na rynkach ponad 100 krajów. Wytwarzany w Żywcu sprzęt jest na nich kojarzony z niezawodnością, co pozwoliło Famedowi osiągnąć status czołowego europejskiego wytwórcy.

 

Comments

comments

283
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...