Facebook przegrał w sądzie. Grozi mu wielomiliardowa kara – podaje money.pl

Informacja Prasowa - 12.08.2019
135

Facebook przegrał w sądzie. Grozi mu wielomiliardowa kara - podaje money.pl

Facebook nielegalnie gromadził dane milionów użytkowników korzystając z funkcji rozpoznawania twarzy na zdjęciach – wynika z decyzji amerykańskiego sądu. Prawnicy szacują, że firma może zapłacić nawet 35 mld dolarów kary.

Facebook poniósł kolejną porażkę. Sąd w San Francisco odrzucił apelację i utrzymał w mocy decyzję o tym, że serwis społecznościowy nielegalnie zbierał i przechowywał dane biometryczne milionów użytkowników ze stanu Illinois. Ci złożyli więc pozew zbiorowy i wygrali – donosi agencja Reuters.

Wszystko przez opcję rozpoznawania twarzy na zdjęciach wrzucanych przez użytkowników Facebooka. Gdy była wprowadzana kilka lat temu większość osób chwaliła serwis za innowacyjność. Okazało się jednak, że technologia była wykorzystywana w taki sposób, który naruszał lokalne przepisy w USA.

Dane biometryczne są tak wrażliwe, że jeśli ich bezpieczeństwo zostanie naruszone, nie ma drogi ratunku – ocenia mecenas Shawn Williams (prawnik reprezentujący poszkodowanych), cytowany przez Reutersa. Podkreśla, że to nie numer karty płatniczej czy pesel, który można zmienić.

Rzecznik Facebooka w krótkim komentarzu do decyzji sądu wskazał, że nie zgadza się odrzuceniem apelacji. „Zawsze ujawnialiśmy, że korzystamy z technologii rozpoznawania twarzy i że ludzie mogą ją włączyć lub wyłączyć w dowolnym momencie” – podkreśla.

Naruszenie przepisów może być dla Facebooka bardzo kosztowne. Stanowe przepisy przewidują 1000 dolarów kary za każde naruszenie przepisów o ochronie danych biometrycznych. Umyślne działanie karane jest za to 5000 dolarów kary. Biorąc pod uwagę, że sprawa może obejmować około 7 mln użytkowników, w grę wchodzi konieczność zapłaty przez serwis od 7 do 35 mld dolarów.

W ubiegłym miesiącu koncern został obciążony grzywną w wysokości 5 mld dolarów, zgodnie z ugodą zawartą z amerykańską Federalną Komisją Handlu w związku ze sprawą naruszeń prywatności w aferze Cambridge Analytica, która uzyskała danych 87 mln użytkowników serwisu.

źrodło: money.pl 

 

 

Comments

comments

135
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...