Dziennikarka Gazeta.pl zobaczy jak bada się zmiany klimatu ze Stacji Polarnej 

Informacja Prasowa - 27.08.2021
230

Dziennikarka Gazeta.pl zobaczy jak bada się zmiany klimatu ze Stacji Polarnej 

Dziennikarka Gazeta.pl zobaczy jak bada się zmiany klimatu ze Stacji Polarnej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Spitsbergenie   

  

Gazeta.pl i Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu od czerwca br. prowadzą wspólne działania edukacyjne dotyczące ochrony środowiska. Dzięki temu m.in. na stronie Zielona.gazeta.pl powstała dedykowana sekcja „Klimat z bliska”, w której publikowane są autorskie, eksperckie materiały. Prócz tego, w ramach współpracy,  dziennikarka portalu wraz z badaczami poznańskiej uczelni wyjedzie na norweską wyspę Spitsbergen, aby relacjonować, jak destrukcyjny wpływ na środowisko ma globalne ocieplenie. Artykuły i materiały wideo będą na bieżąco ukazywać się na stronie głównej portalu Gazeta.pl oraz podstronie Zielona.gazeta.pl. 

 

We wtorek, 31 sierpnia 2021 r. dziennikarka portalu Gazeta.pl Maria Mazurek, wraz z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, rozpocznie dwutygodniową wyprawę do najbardziej wysuniętej na północ polskiej stacji badawczej na norweskiej wyspie Spitsbergen. Jej zadaniem będzie codzienne przyglądanie się skutkom zmian klimatu na obszarze Arktyki. W ten sposób Gazeta.pl, poza edukacją ekologiczną, chce przybliżyć pracę polskich naukowców na Stacji Polarnej, jak również ukazać zagrożenia, jakie niesie globalne ocieplenie  oraz wiążące się z nim m.in. topnienie lodowców. 

– Mamy za sobą najgorętszy miesiąc – lipiec – w ponad 140-letniej historii prowadzenia pomiarów oraz kilka tygodni ekstremalnych upałów, pożarów i powodzi – zauważa Maria Mazurek, dziennikarka Gazeta.pl. – Zmiany klimatu, których skutki coraz częściej możemy samodzielnie obserwować, także w Europie, naukowcy z różnych dziedzin śledzą od lat. W Gazeta.pl postanowiliśmy dać im przestrzeń do przedstawienia często bardzo unikalnych, a przede wszystkim profesjonalnych spostrzeżeń. Teraz chcemy pójść krok dalej w przyglądaniu się globalnemu ociepleniu i zobaczyć, jak badane jest ono w miejscu, które ogrzewa się ponad dwa razy szybciej niż średnio cała planeta. Na Spitsbergenie razem z naukowcami będziemy zbierać pomiary, sprawdzać, ile lodu straciły lokalne lodowce, a także rejestrować to, czego być może już niedługo nikt na własne oczy nie będzie mógł oglądać – dodaje Mazurek.  

Materiały powstałe w ramach akcji Gazeta.pl i UAM będzie można znaleźć na Zielona.gazeta.pl oraz w sekcji „Klimat z bliska”. 

Naukowcy wierzą, że walka z kryzysem klimatycznym jest możliwa, ale kluczowa jest edukacja i rzetelne informowanie o problemie. Ponieważ ekologia leży w DNA Gazeta.pl od początku jej istnienia, redakcja portalu udostępnia  swoje łamy ekspertom w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu. Właśnie dlatego współpraca z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – najbardziej zieloną uczelnią w Polsce – naturalnie wpisuje się w działalność portalu i postulaty zapisane w „Deklaracji redakcyjnej Gazeta.pl 2021”.  

Comments

comments

230
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...