Dzień Świętego Patryka.

Redakcja PR - 15.03.2019
230

Dzień Świętego Patryka.

Dzień Świętego Patryka.

Wyjątkowy czas, kiedy najważniejsze budynki i miejsca świata zabłysną na zielono

17 marca obchodzi się irlandzkie święto religijne i narodowe – Dzień Świętego Patryka. Podczas tego święta chętnie bawią się nie tylko w Irlandii, lecz w każdym zakątku świata.

Święty Patryk jest patronem Irlandii. W dzień 17 marca wspomina się jego życie i dokonania. Św. Patryk był misjonarzem, który nawracał pogańskich Irlandczyków na chrześcijaństwo. Głównym symbolem święta jest trójlistna koniczyna (shamrock). Mianowicie za pomocą koniczyny św. Patryk wytłumaczył mieszkańcom wyspy dogmat Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są jednym Bogiem.

Zielony kolor jest symbolem Irlandii, który nawiązuje do porośniętym trawą terenów kraju. Z racji tego mianowicie zielony jest przewodnim kolorem tego święta. Wszyscy ubierają się na zielono, stroją domy i jedzenie. Oryginalnie ta tradycja pochodzi nie z Irlandii, zwyczaj barwienia jedzenia i napojów, a zwłaszcza piwa, narodził się w Stanach Zjednoczonych wśród irlandzkich imigrantów. Jednak tradycja dobrze się przyjęła na całym świecie.

Tego dnia nie tylko piwo barwi się na zielono. Wodospady Niagara, rzeka w Chicago, jaki i woda w fontannie przed Białym Domem, stają się zielone 17 marca w USA. W Stanach Zjednoczonych Dzień Św. Patryka jest obchodzone nieprzerwanie od 1737 r. Liczne parady również odbywają się w Holandii, Niemczech, we Włoszech, w Australii i krajach Azji. Wiele budynków na całym świecie są podświetlane na zielono, m.in. London Eye, Opera w Sydney, Burj Khalifa w Dubaju, Krzywa Wieża w Pizie.

W Polsce również Dzień Św. Patryka zyskuje popularność. Tego dnia Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Tauron Arena w Krakowie czy Ratusz w Poznaniu świecą się na zielono, odbywają się koncerty i imprezy.

Comments

comments

230
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...