Druzgocący raport Freedom House. Polska wypadła z listy krajów z całkowicie wolnymi mediami
Redakcja PR - 09.05.2017Raport Freedom House: w Polsce nie ma wolnych mediów
Amerykańska organizacja pozarządowa Freedom House opublikowała właśnie raport dotyczący wolności mediów na świecie – „Press Freedom 2017”. Po raz pierwszy od 1990 roku na liście państw, w których istnieje pełna wolność mediów, nie ma Polski.
Nasz kraj uzyskał w rankingu wolności mediów 34 punkty (im mniej punktów, tym wolności więcej – 0 oznacza zatem pełną wolność, a 100 całkowity jej brak). Tegoroczny wynik jest gorszy o 6 punktów w porównaniu z rokiem 2015. Tym samym, Polska spadła w rankingu z miejsca 51. na 66. (ex aequo z Antiguą i Barbudą oraz Koreą Południową). Po raz pierwszy od 1990 roku doszło do sytuacji, w której nasz kraj przeniesiono z grupy państw z wolnymi mediami (czyli takimi, które uzyskały do 30 punktów) do grupy z częściowo wolnymi mediami (wskaźnik od 31 do 60 punktów).
Autorzy raportu we fragmentach dotyczących Polski wskazują m.in. na ograniczenia dziennikarzom dostępu do relacjonowania prac parlamentu przez władze kraju (w obronie wolności mediów protestowano w grudniu zeszłego roku pod Sejmem). W raporcie Polska został wskazana jako przykład państwa, gdzie rządzący politycy ograniczają wolność mediów. „Pozycja Polski spadła z powodu braku tolerancji rządu dla niezależnego i krytycznego dziennikarstwa, wpływu polityków na media publiczne i ograniczenia wolności wypowiedzi na temat polskiej historii oraz tożsamości, co doprowadziło do polaryzacji i autocenzury” – czytamy w uzasadnieniu.
Raport opracowany został na podstawie trzech czynników: otoczenie prawne, polityczne i ekonomiczne. Otoczenie prawne zostało ocenione na 11 punktów (na 30 możliwych), polityczne zaś na 14 punktów (na 40 możliwych). Otoczenie ekonomiczne otrzymało 9 punktów na 30 możliwych.
W czołówce zestawienia znalazły się: Norwegia (8/100 punktów), Holandia i Szwecja (11/100 punktów). Na ostatnich miejscach z kolei znalazły się: Korea Północna, Turkmenistan (oba kraje – 98 pkt.) oraz Uzbekistan (95 pkt.).
Pełen raport znajduje się: TUTAJ