Domowy budżet – jak nim zarządzać, aby mieć nad nim kontrolę?

Informacja Prasowa - 20.10.2016
14

Domowy budżet - garść wskazówek

Kontrola budżetu domowego, to jeden z najczęstszych tematów, z którymi borykamy się na co dzień. Jak zaplanować wydatki, aby nie odczuwać braku „gotówki” pod koniec miesiąca? Co zrobić, aby życie od pierwszego do pierwszego przeszło do historii?

Poczucie bezpieczeństwa kojarzy się nam z płynnością finansową i dobrze zaplanowanym budżetem domowym. Aby czuć się pewnie, musimy przede wszystkim pozbyć się chaosu, czyli spisać wszystkie stałe wydatki – rata kredytu, czynsz, prąd, telefon czy miesięczna opłata za przedszkole. Wiedząc, ile wynoszą nasze stałe opłaty podsumujmy roczne nieplanowane wydatki, czyli te, które ponieśliśmy przez ostatni rok – przegląd samochodu, remont, szkolna wyprawka, ubezpieczenie czy wymiana garderoby. Kwotę tę podzielmy przez dwanaście miesięcy i tyle miesięcznie trzymajmy w „zabezpieczeniu”. Wliczając ten koszt do budżetu domowego, pozbywamy się kłopotu z nieplanowanym wydatkiem. Co jeszcze możemy zrobić?

Oszczędności – lokata, konto oszczędnościowe lub fundusz inwestycyjny

Wiedząc, ile wynoszą nasze koszty stałe, koszty dodatkowe oraz ile wydajemy na jedzenie czy przyjemności, jesteśmy w stanie wyliczyć składkę, którą możemy comiesięcznie wpłacać na fundusz czy konto oszczędnościowe. Warto wcześniej udać się do doradcy finansowego, który wskaże opłacalny
i bezpieczny sposób na przechowywanie i pomnażanie naszych oszczędności. Środki, które systematycznie lokujemy, możemy przeznaczyć na wakacje, weekendowy wyjazd za miasto lub zakup nowego samochodu. Pamiętajmy również o tym, że zobowiązując się do comiesięcznego opłacania składek, nie wydamy tej nadwyżki finansowej na rzeczy zbędne i niepotrzebne. Dzięki temu zabezpieczymy nie tylko swoją przyszłość, ale w razie sytuacji „kryzysowej” będziemy mogli z ulgą wyjść z niej bez dodatkowych problemów.

Oszczędności wystarczą?

Oszczędności to gwarantowane zabezpieczenie dla nas i dla naszej rodziny – to nie ulega wątpliwości. Planując budżet domowy uczymy się systematyczności. Dzięki temu możemy planować również wydatki. Zbliża się okres świątecznych zakupów, a większość z nas kupuje prezenty na ostatnią chwilę. Sprowadza się to do tego, że wydajemy więcej niż powinniśmy – po prostu przepłacamy. Planując budżet domowy, a w tym samym wydatki, pozbywamy się również problemu z zakupem potrzebnych rzeczy na ostatnią chwilę.

Finanse osobiste to pole, które może jeszcze nieraz nas zakończyć. Warto więc przemyśleć swoje wydatki indywidualnie lub udać się do eksperta finansowego, który nie tylko wesprze nas w tych działaniach ale wskaże produkty oszczędnościowe. Wolne środki, które lokujemy
w produktach finansowych zarabiają na siebie oraz są zabezpieczeniem naszej przyszłości.

Autor: Anna Krzyżewska, ekspert Open Finance SA

 

Comments

comments

14
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...