Dialog: wspólna akcja Deutsche Welle i Wirtualnej Polski

Informacja Prasowa - 17.06.2021
226

Dialog: wspólna akcja Deutsche Welle i Wirtualnej Polski

DIALOG: wspólna akcja Deutsche Welle i Wirtualnej Polski

Z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec Wirtualna Polska i Deutsche Welle ruszają ze wspólnym cyklem wywiadów pt. „DIALOG: Rozmowy polsko-niemieckie”. Do rozmów zaproszeni zostali m.in. sygnatariusz traktatu, b. premier Jan Krzysztof Bielecki, jeden z najbliższych współpracowników kanclerza Helmuta Kohla – Wilhelm Höynck, działacz Mniejszości Niemieckiej w Polsce, nauczyciel i samorządowiec Rafał Bartek, pisarz Jacek Dehnel, który wyemigrował do Berlina, twórczyni najpopularniejszej polskiej strony na Facebooku do nauki niemieckiego – Agnieszka Drummer – i inni.

17 czerwca 1991 roku w Bonn premier RP Jan K. Bielecki i kanclerz RFN Helmut Kohl podpisali Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, który otworzył nowy rozdział w relacjach między obydwoma państwami. Po 30 latach od tej historycznej daty dziennikarki i dziennikarze Wirtualnej Polski i Deutsche Welle przeprowadzą cykl wywiadów z osobami bezpośrednio związanymi z tym wydarzeniem, a także z ludźmi biznesu, nauki i kultury z obu krajów. Zapytają
o przeszłość i przyszłość: o to, co wspólnie osiągnęliśmy dzięki traktatowi oraz o kierunki rozwoju obydwu państw i sąsiedzkich relacji. Odniosą się do gospodarki, wyzwań klimatycznych
i środowiskowych. Ponadto dzięki szczerym rozmowom poznamy perypetie osób, których nietypowe życiowe ścieżki poprowadziły do Niemiec.

Materiały cyklu „Dialog” będą ukazywały się od czerwca na łamach Wirtualnej Polski i Deutsche Welle. Łącznie zaplanowanych jest kilkanaście wywiadów w formie pisemnej oraz materiały wideo.

– 17 czerwca 1991 roku Polska marzyła, by dogonić gospodarczo Zachód i wejść do europejskiej wspólnoty. Niemcy zaledwie pół roku wcześniej uznały wspólną granicę z Polską i walczyły
z trudnościami po zjednoczeniu RFN i NRD. 17 czerwca 2021 roku Polska i Niemcy są razem w NATO
i w Unii Europejskiej, fizyczna granica między nimi nie istnieje, Polacy uczą się w Niemczech, Niemcy robią biznes w Polsce i odwrotnie. Podpisany 30 lat temu traktat zapoczątkował proces, od którego wziął nazwę już trzeci międzynarodowy projekt Wirtualnej Polski z Deutsche Welle – dialog polsko-niemiecki. Nasze dziennikarki i nasi dziennikarze skierują światło na najważniejsze problemy, którym Polacy i Niemcy muszą stawić czoła w najbliższych latach, a także na to, co – właśnie dzięki dialogowi – już się udało –
mówi Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski.

Dialog jest zawsze czymś cennym, a w kontekście ogromu zbrodni, których Niemcy dopuścili się na Polakach – nawet bezcennym. Podpisany 30 lat temu polsko-niemiecki traktat sformalizował dialog między rządami i społeczeństwami, przypieczętował zatem cud przebaczenia i pojednania.
W naszym projekcie wspólnie z Wirtualną Polską postanowiliśmy dokonać bilansu dokonań i spojrzeć
w przyszłość. Może już wkrótce potrzebny będzie nowy traktat? To jedno z pytań, które stawiamy naszym rozmówcom”  –
mówi Bartosz Dudek, redaktor naczelny polskiej sekcji Deutsche Welle.

Traktat o dobrym sąsiedztwie był niezwykle ważnym dokumentem. Regulował m.in. znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla jedności Europy, podkreślał konieczność intensyfikacji
i rozbudowy wymiany kulturalnej i zapewnienie współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Niemcy wyraziły w nim również zrozumienie dla polskich dążeń do integracji struktur Europy Zachodniej.

W dniu podpisania Traktatu powstała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która dziś wspiera projekty odnoszące się tematycznie do traktatu, dotyczące mniejszości, wyzwań klimatycznych, przyszłości relacji polsko-niemieckich. Tematy opracowane przez WP i Deutsche Welle dotyczą wielu tych kwestii.

Wirtualna Polska to holding technologiczny, prowadzi działalność mediową, reklamową oraz
e-commerce. Jest właścicielem Strony Głównej WP, posiada również specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl, WP SportoweFakty czy autocentrum.pl. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Zgodnie z badaniem Mediapanel, w maju 2021 roku z produktów internetowych WP korzystało 21,8 mln Polaków.

Deutsche Welle to niemiecka stacja nadawcza z siedzibami w Bonn i Berlinie, która publikuje programy radiowe i telewizyjne, jest też obecna w internecie w ponad 30 językach, m.in. po polsku. DW – jedna z najbardziej znanych niemieckich marek medialnych – jest członkiem Związku Niemieckich Nadawców Publicznych. Redakcja Polska DW istnieje od 1962.

 

Comments

comments

226
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...