Debaty o niepodległości w Muzeum Narodowym w Warszawie

Redakcja PR - 23.11.2018
21

„Gazeta Wyborcza” „Rzeczpospolita” i tygodnik „Do Rzeczy” współorganizatorami

W czasie trwania wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” Muzeum Narodowe w Warszawie staje się przestrzenią celebrowania stulecia odzyskania niepodległości i organizuje cykl rozmów na ten temat. Do udziału w wydarzeniu MNW zaprosiło trzy redakcje mediów ogólnopolskich. Pierwsza z debat pt. „Józef Piłsudski i kształt ustroju państwa” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 25 listopada br. o godz. 18.30.

Muzeum Narodowe w Warszawie, wraz z historykami, publicystami i redakcjami „Gazety Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” oraz tygodnika „Do Rzeczy” zorganizuje cztery takie spotkania.

 

 

Pierwsze wydarzenie z cyklu odbędzie się w MNW w najbliższą niedzielę, 25 listopada br. o godz. 18.30. Spotkanie pt. „Józef Piłsudski i kształt ustroju państwa” poprowadzą publicyści tygodnika „Do Rzeczy”. Druga debata pt. „Pamięć zbiorowa: 1905, Wielka Wojna, zabójstwo Narutowicza” będzie miała miejsce 20 stycznia 2019 roku i jej gospodarzem zostanie redakcja „Gazety Wyborczej”. 17 lutego 2019 roku dziennik „Rzeczpospolita” poprowadzi z kolei trzecią dyskusję pt. „Kształtowanie tożsamości narodowej: 1918–2018”, a w czwartym spotkaniu zaproszeni przez Muzeum goście porozmawiają na temat sztuki. Debata pt. „Czy jest potrzebna sztuka narodowa, a jeśli tak, to jaka miałaby być” zaplanowana jest na 10 marca 2019 roku.

Cykl rozmów organizowany jest z okazji trwającej wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”, którą można oglądać z Muzeum Narodowym w Warszawie od 26 października 2018 roku do 17 marca 2019 roku. Jej głównym założeniem jest skonfrontowanie przedstawień wydarzeń historycznych i politycznych z przemianami polskiej sztuki u progu Niepodległości.

„Wystawę »Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918« traktujemy również jako przestrzeń do dyskusji na temat spraw istotnych, tak w przeszłości, jak i dziś. Muzeum Narodowe w Warszawie jest miejscem wspólnym, otwartym dla wszystkich obywateli – i chcemy, by pełniło też rolę platformy dla debaty publicznej. Dlatego zaprosiliśmy trzy ważne, opiniotwórcze media, których czytelnicy zapewne wywodzą się z różnych środowisk światopoglądowych czy politycznych, byśmy wspólnie zorganizowali dyskusje dotyczące kwestii, których dotyczy wystawa” – mówi Piotr Rypson, p.o. dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Comments

comments

21
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...