Damian Janikowski poprowadzi kolejne spotkanie „Projektu Wojownik”

Informacja Prasowa - 23.04.2019
194

Damian Janikowski poprowadzi kolejne spotkanie „Projektu Wojownik”

24 kwietnia, brązowy medalista olimpijski w zapasach z Londynu Damian Janikowski, przeprowadzi trening dla weteranów i pozostałych uczestników „Projektu Wojownik”. Tym razem projekt zagości w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach.

Zapaśnik, olimpijczyk, brązowy medalista IO 2012 w Londynie, a także zawodnik czołowej federacji MMA poprowadzi zajęcia dla uczestników 13. edycji Projektu Wojownik. Janikowski jest multimedalistą zapasów w stylu klasycznym. Imponujące osiągnięcia sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej, w tym wicemistrzostwo świata i Europy, zdobył służąc w Wojsku Polskim. Startując w kategorii wagowej do 84 kg. stanowił czołówkę polskich i światowych zapasów. W formule MMA zadebiutował podczas gali KSW 39, gdzie przez TKO pokonał swojego przeciwnika, a sama walka nie wyszła poza 1. rundę. Dotychczas stoczył 5 walk, z czego 3 zakończyły się zwycięstwem.

Obsługa medialna wyłącznie dla osób akredytowanych. Zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nazwę redakcji, numer legitymacji prasowej lub dokumentu tożsamości, numer telefonu, numery rejestracyjne wozów transmisyjnych należy przesłać na adres: [email protected] do 23 kwietnia br. (wtorek) do godz. 15.00. Zbiórka akredytowanych przedstawicieli mediów – 24 marca br. o godz. 10:15 w biurze przepustek w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach (ul.Silniki 1). Więcej informacji udziela płk Szczepan Głuszczak (tel. 722 387 212).

***

Celem „Projektu Wojownik” jest przede wszystkim integracja środowiska żołnierzy weteranów – uczestników misji poza granicami kraju a także zainteresowanie sportami walki jako dyscypliną utylitarną szczególnie dla wojskowych. „Projekt Wojownik” polega na organizowaniu raz w miesiącu zajęć edukacyjno-sportowych dla żołnierzy weteranów misji poza granicami kraju, weteranów poszkodowanych, rodzin żołnierzy poległych, instruktorów wychowania fizycznego jednostek wojskowych wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zajęcia będą polegały na seminariach (treningach) z mieszanych sztuk walki tzw. MMA (Mixed Martial Arts), które będą prowadzić czołowi polscy zawodnicy walczący w najlepszej na świecie federacji UFC (Ultimate Fighting Championship), czołowej europejskiej federacji KSW (Konfrontacja Stylów Walki) i ACA oraz mistrzowie innych federacji. Szkoleni dowiedzą się także o sporcie jako metodzie radzenia sobie ze stresem oraz prawidłowym żywieniu w sporcie.

Weteranom, po powrocie do kraju czasami trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Mają na to wpływ, nie tylko dramatyczne przeżycia i wspomnienia, ale przede wszystkim potrzeba dopasowania się do warunków panujących w Polsce. Na misji żołnierze poddawani są wielu bodźcom dostarczającym niezwykle duże zastrzyki adrenaliny, co powoduje że żołnierze stają się od niej zależni. Codzienne patrole, prowadzenie operacji, walka, pomoc dla społeczności lokalnych powodują, że wracając do kraju, ciężko jest im zwolnić i powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Oczywiście w wielu przypadkach pojawiają się problemy chorobowe, takie jak chociażby stres pola walki (PTSD). Radzenie sobie z tymi przypadłościami jest procesem złożonym i długoterminowym. Jednym z jego elementów mogłyby być wspólne spotkania i przeżywanie emocji podczas seminariów z walki wręcz. Każdy żołnierz to wojownik i nikt tak dobrze nie nawiąże z nim więzi emocjonalnej, jak inny wojownik, a jeżeli do tego jeszcze jest autorytetem, to łatwiej osiągnąć zamierzone efekty dydaktyczne i terapeutyczne.

Projekt zawita do różnych garnizonów, na początku roku do Kłodzka.

Patronat honorowy nad „Projektem Wojownik” objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a organizatorem jest Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pomysłodawcą projektu jest płk Szczepan Głuszczak.Weteranów wspiera Dominik Grabowski znany jako Doniu (członek zespołu Ascetoholix), raper z Poznania, który wraz z weteranem poszkodowanym w Afganistanie st. kpr. Rożniatowskim napisał i nagrał piosenkę, która będzie promować projekt. – https://youtu.be/wpVPAm5X4Kg

Tekst: płk Szczepan GŁUSZCZAK

Grafika: płk Szczepan GŁUSZCZAK

Facebook projektu – facebook.com/projektwojownikWP/

Instagram projektu – instagram.com/projekt.wojownik/

FB Fanpage Damian Janikowski – https://www.facebook.com/DamianJanikowskiOfficial/

Facebook Damian Janikowski – https://www.facebook.com/damian.janikowski.12

Comments

comments

194
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...