Dali i Warhol. Geniusz wszechstronny

Informacja Prasowa - 20.03.2018
108

Dali i Warhol. Geniusz wszechstronny

Od 23 marca w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego rusza niezwykła wystawa „Dali i Warhol. Geniusz wszechstronny”. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć starannie wyselekcjonowane, oryginalne prace jednych z najpopularniejszych artystów XX wieku, którzy zmienili bieg światowej popkultury – Andy’ego Warhola oraz Salvadora Dali. Prace pochodzą z prywatnych zagranicznych kolekcji i są obiektem pożądania kolekcjonerów na całym świecie. Wystawa, którą organizuje Muzeum Miejskie Wrocławia, produkowana jest wspólnie z agencją Digital Open Group i potrwa do 30 września 2018 roku.

Salvador Dali oraz Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając to, czego obydwaj pożądali najbardziej – artystyczną sławę i bogactwo. Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni, wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt. Pozornie twórców dzieliło wiele: pochodzenie, język, mentalność, warsztat, a nawet podejście do sztuki. Dwa tak odmiennie i silnie oddziałujące osobowości spotkały się w Nowym Jorku.

Ekspozycja w oderwaniu od chronologii, zaprezentuje ich najważniejsze dokonania zarówno w dziedzinie sztuk plastycznych, filmowych, jak i stylu życia, który również był swoistym dziełem sztuki. Wśród prezentowanych prac znajdą się prawdziwe rarytasy z twórczości obu artystów. Dorobek Dalego reprezentują m.in.: cztery oryginalne rzeźby w tym słynna „Gala Gradiva”, praca „Kuszenie św. Antoniego”, serie grafik z pięknym projektem „Tarota”, fragmenty filmów według jego scenariusza, w tym „Bubble by Dali”. Słynna kanapa w kształcie ust oraz świątynia zapachów pomysłu Dalego, gdzie zwiedzający będą mogli dosłownie skropić się zapachem perfum z serii Salvador Dali.

Wśród prac Warhola wyjątkowym obiektem wystawy będzie pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa kolekcja, przedstawiająca efekt współpracy Andy’ego Warhola z wytwórniami muzycznymi – oryginalne okładki płyt takich zespołów, jak m.in.: Rolling Stones, Velvet Underground, czy Blondie.  Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowana zostanie jedyna praca tego artysty, na której odbił on odcisk własnego palca – „Speed Skater“ z 1983, który Warhol stworzył na wniosek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego z okazji zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sarajewie. Na wystawie znajdzie się̨ również̇ replika wnętrz owianego sławą Silver Factory – legendarnego nowojorskiego atelier Warhola. Pokazowi prac obu artystów towarzyszyć będą też słynne instalacje i projekty komercyjne, wraz ze zdjęciami, dokumentującymi ich życie oraz proces twórczy.

Wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza zajmie niemal całą powierzchnię nowopowstałego Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, ulokowanego w centrum Wrocławia, będącego jedynym obecnie muzeum teatralnym w Polsce.

Comments

comments

108
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...