Czytelnicy wybrali zwycięzców plebiscytu Soczewki Focusa

Informacja Prasowa - 22.05.2017
182

Czytelnicy wybrali zwycięzców plebiscytu Soczewki Focusa

Dron do analizy smogu, chip monitorujący stan zdrowia człowieka i aplikacja, dzięki której praca staje się przyjemnością – oto zwycięzcy plebiscytu Soczewki Focusa 2016.

Soczewki „Focusa” odbyły się po raz ósmy. W odróżnieniu od innych wydarzeń tego typu w tym plebiscycie wyróżnienia przyznają czytelnicy „Focusa”. W głosowaniu na stronie soczewki.focus.pl co roku wybierają przełomowe przedsięwzięcia naukowe i technologiczne. 15 projektów podzielono na trzy kategorie – medyczną, techniczną i informatyczną. Internauci wskazali trzy, które ich zdaniem mogą podbić świat.

Wiele wynalazków wyróżnionych w poprzednich edycjach festiwalu zyskało rozgłos w Polsce i na świecie. W tym roku zwyciężyły innowacje mogące wpłynąć na nasze codzienne życie – na to, jak pracujemy, jak się czujemy, w jakim środowisku przebywamy – komentuje Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika „Focus”.

System precyzyjnie mierzący zanieczyszczenia powietrza najlepszą innowacją techniczną.

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach zaprojektował latającą stację pomiarową monitorującą tzw. niską emisję zanieczyszczeń powietrza. Czujniki zainstalowane na pokładzie drona mogą przekazać dokładne informacje dotyczące składu dymu, wydobywającego się z konkretnego komina albo poziomu szkodliwych pyłów nad wybraną ulicą. Z takich pomiarów korzystają już – w ramach testów – polskie samorządy. Konstruktorzy z GIG myślą też o zaprojektowaniu tanich prostych mierników pyłu, które mogliby kupować zwykli konsumenci.

Gra komputerowa motywująca pracowników zwyciężyła w kategorii innowacje informatyczne

Aplikacja GetBadges pozwala nadać pracy bardziej rozrywkowy charakter dzięki elementom zaczerpniętym z gier komputerowych. Pracownicy zdobywają punkty, odznaki, realizują misje, a przy okazji walczą z potworami. Program automatycznie pobiera dane z systemów monitorujących pracę, nagradza pracowników za wykonanie zadań i zachęca do współpracy w przyjazny sposób. Z aplikacji korzystają przede wszystkim programiści, a także pracownicy działów sprzedaży i obsługi klienta. 90 proc. użytkowników GetBadges to firmy zagraniczne.

Chip monitorujący stan zdrowia człowieka – najciekawszy wynalazek medyczny. 

Uczeni z Politechniki Warszawskiej, Instytutu Technologii Elektronowej, Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej w Warszawie oraz firmy Fonon opracowali BioSoC. To układ elektroniczny wielkości ziarnka grochu, który mierzy m.in. tętno, częstość oddechu, temperaturę ciała, napięcie mięśni, poziom tlenu we krwi i pozwala na zapis EKG. Na razie powstał prototyp – teraz uczeni chcą dopracować swój wynalazek i za kilka lat wprowadzić go na rynek komercyjny. BioSoC ma być instalowany w samochodach, opaskach noszonych na ciele czy inteligentnych koszulkach wyposażonych w czujniki.

Comments

comments

182
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...