Czy poleciałbyś samolotem, na pokładzie którego nie ma pilota?

Redakcja PR - 14.08.2017
192

Czy poleciałbyś samolotem, na pokładzie którego nie ma pilota?

Szwajcarski bank  UBS policzył ile zaoszczędziły by linie lotnicze gdyby zrezygnowały z zatrudniania pilotów. Gdyby kierowaniem maszyn zajmowały by się komputery w kieszeniach przewoźników zostało by 35 miliardów dolarów rocznie.

Autopiloty już teraz są w stanie samodzielnie wylądować i startować. Jednak obecność człowieka za sterami dalej jest niezbędna. Piloci odpowiadają za kontrolowanie maszyn pokładowych oraz wykonywanie bardziej skomplikowanych manewrów. Jednak wydaje się, że jest to kwestia czasu, a technologia pozwoli zaliczyć zawód pilota do niepotrzebnych.  Ale czy na pewno?

Szwajcarski bank przygotował również ankietę, w której zapytał 8 tysięcy osób czy poleciały by maszyną bez sterującego jej człowieka. 54 procent respondentów odpowiedziało, że w żadnym wypadku. Nie przekonało ich nawet zniżka cen biletów.

Specjaliści uważają, że piloci przez najbliższe dekady dalej będą potrzebni, jednak ich liczba będzie się stopniowo zmniejsza. I jest to trend już obecny, bo jeszcze 15,20 lat temu samoloty obsługiwało 3 pilotów obecnie większość maszyn potrzebuje jedynie 2 osoby do użytkowania.

Jak na razie jest to jedynie pieśń przyszłości, ale istnieje możliwość, że jeszcze za naszego życia mali chłopcy nie będą już mogli marzyć o byciu pilotem, mając świadomość, iż latające maszyny sterują wyłącznie komputery.

Na podstawie Business insider 

Comments

comments

192
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...