Czy Polacy podobają się sobie? Nowy raport.

Informacja Prasowa - 17.02.2021
100

Czy Polacy podobają się sobie? Nowy raport.

Czy Polacy podobają się sobie? Nowy raport Nutridome o ciałopozytywności

 

  • Marka Nutridome sprawdziła, jak Polacy czują się w swoich ciałach. Ankietę dotyczącą postrzegania własnego wyglądu wypełniło 1212 osób.
  • Celem badania było wzbudzenie refleksji na temat ciałopozytywności.
  • Okazało się, że aż 96% z nas chciałoby coś w sobie zmienić. Najwyżej na liście plasuje się zrzucenie zbędnych kilogramów, pozbycie odstającego brzucha i poprawa wyglądu twarzy.
  • Samoocena Polaków wzrosła jednak na przestrzeni ostatnich 5 lat. Wraz z wiekiem stajemy się pewniejsi siebie, a nasze kompleksy maleją.

Choć większość Polaków czuje się ze sobą lepiej niż jeszcze 5 lat temu, a na popularności zyskuje ruch ciałopozytywności, nadal mamy wiele do zrobienia w zakresie akceptacji siebie – taki wniosek płynie z nowego badania marki Nutridome. Czego dowiadujemy się z raportu?

U ponad połowy Polaków pierwszą myślą po spojrzeniu na swoje ciało w lustrze jest pragnienie zmian. Panie najczęściej chciałyby schudnąć, a panowie – nabrać masy mięśniowej. Mniej z nas (29%) odczuwa za to potrzebę poprawy rysów twarzy. Być może dzieje się tak dlatego, że to właśnie oczy i usta najczęściej uznajemy za swoje największe atuty. Takie i wiele innych informacji znajdziemy w raporcie „Czy Polacy lubią swój wygląd?”, opublikowanym przez markę kosmetyczną Nutridome.

79% Polaków ma kompleksy

Porównując się z innymi, zwłaszcza niedoścignionymi ideałami z kolorowych magazynów, telewizji i Internetu, łatwo dojść do wniosku, że pod pewnymi względami zbyt mocno odbiega się od „normy”. Jak pokazują wyniki badania, z kompleksami zmaga się niemal 8 na 10 Polaków. Przewrażliwienie na jakimś aspekcie swojego wyglądu najczęściej dotyka młode osoby (18–24 lata). Wraz z upływem czasu nasza relacja z ciałem sukcesywnie się poprawia. Do tego stopnia, że kompleksy posiada tylko niespełna połowa badanych w wieku 55–64 lata.

Więcej trudności z akceptacją własnej fizyczności mają kobiety. Tylko co siódmej Polce nie doskwiera żaden aspekt jej wyglądu. Dla porównania, wolnych od kompleksów jest aż 41% polskich mężczyzn.

Co sprawia, że czujemy się lepiej?

Podejmujemy różne aktywności, dzięki którym bardziej przychylnie patrzymy na swoje odbicie w lustrze. Blisko połowa badanych dba o zdrową dietę, nieco mniej osób uprawia sport (46%) i pielęgnuje swoje ciało w świadomy sposób (44%). Panom lepsze samopoczucie najczęściej zapewnia aktywność fizyczna i zbilansowana dieta. Panie najchętniej sięgają z kolei po makijaż i przemyślaną pielęgnację skóry.

Bardzo rzadko decydujemy się za to na zabiegi medycyny estetycznej i operacje plastyczne. Choć nie brakuje nam problemów z akceptacją siebie, tylko 29% ankietowanych oddałoby się w ręce chirurga, aby zmienić swój wygląd.

Branża kosmetyczna dokłada ważną cegiełkę

W ruch ciałopozytywności coraz częściej włączają się same marki kosmetyczne. Zamiast promować nieskazitelne ciała, stawiają w swoich kampaniach na autentyczność: chętnie eksponują zmarszczki czy siwe włosy, powszechnie uznawane za niedoskonałości. Współpracując z osobami o różnych typach urody, zachęcają do afirmacji indywidualności.

Nie boimy się rozstępów, cellulitu ani obrzęków! Wsłuchujemy się w

różnorodne potrzeby klientów i wciąż poszerzamy ofertę o najbardziej upragnione

rozwiązania. Z makijażem lub bez – najważniejszy jest komfort bycia sobą!

 – komentuje Magdalena Podgórska, nutrikonsultantka i ekspertka Nutridome.

Krótko o badaniu

Dane zebrano w ramach anonimowej ankiety, przeprowadzonej w grudniu 2020 roku. Kwestionariusz zawierał pytania otwarte oraz zamknięte jedno- i wielokrotnego wyboru. W skład badanej grupy weszło 1212 osób, których większość (76%) stanowiły kobiety.

Pełną treść raportu udostępniono na stronie internetowej marki Nutridome.

Comments

comments

100
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...