Czy nowa ustawa RODO, może zapobiec kolejnym atakom hakerów?

Informacja Prasowa - 27.02.2018
281

Czy nowa ustawa RODO, może zapobiec kolejnym atakom hakerów?

Ataki hakerów kojarzą się nam jedynie ze szkodami, które mogą wyrządzić komputerom, wewnętrznym sieciom firm i instytucji. W dalszej perspektywie pojawiają się pieniądze, liczone jako straty danej firmy, lub wprost ukradzione z kont bankowych. Czy jest to jednak całościowy obraz sytuacji?

Eksperci firmy G DATA Software udowadniają, że atak hakerów lub luki w oprogramowaniu mogą mieć znaczący wpływ na sytuację rynków finansowych.

– Atak hakerów jest „zwykłą” sytuacją kryzysową dla każdej firmy – mówi Łukasz Nowatkowski z Dyrektor IT G DATA Software – każda firma podejmuje więc wewnętrzną decyzję w jaki sposób będzie radzić sobie z kryzysem. Nasza praktyka dowodzi, że zdecydowana większość ataków nie jest ujawniana przez duże korporacje, głównie z powodów wizerunkowych.

Czy jednak tylko wizerunek danej firmy o tym decyduje. Okazuje się, że nie tylko. Ostatnia spektakularna luka w zabezpieczeniach procesorów firmy Intel pokazuje, że chodzi również o sytuację finansową przedsiębiorstwa. Prawdopodobnie tak stało się w przypadku Intela. Ostrzeżenia ekspertów pojawiały się już rok wcześniej, jednak firma w obawie o swoją giełdową wartość, poinformowała o problemach dopiero po publikacji dorocznego raportu finansowego. Efekt? Wartość akcje nie spadły, a korporacja pomimo problemu wizerunkowego „prześlizgnęła” się po sytuacji kryzysowej.

– Traktowanie bezpieczeństwa jako dodatku do działań firmy – mówi Nowatkowski – to duży błąd. Tego typu działania, choć uzasadnione finansowo, wiążą się z dużymi stratami finansowymi dla użytkowników. Szczególnie w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo i zapobieganie problemom pojawiającym się w wyniku luk w oprogramowaniu powinno być traktowane priorytetowo.

Wydaje się być to bardzo słuszną linią argumentacji. Czy nie chcielibyśmy wiedzieć, że nasz bank lub urząd został zaatakowany i nasze dane oraz pieniądze są narażone? Odpowiedź na pewno brzmi tak.

– Być może nowa ustawa dotycząca ochrony danych osobowych będzie mogła, choć w części załatwić ten problem, poprzez „zmuszenie” firm do informowania o ingerencji w ich systemy. Jednakże nie zawsze atak hakerów dotyczy danych osobowych, tak nie było w przypadku Meltdown i Spectre – mówi Nowatkowski – Uważam, że tematyka bezpieczeństwa powinna zająć jedno z naczelnych miejsc na liście priorytetowych zadań wszystkich rządów, gdyż nie możemy liczyć tylko na odpowiedzialne zachowanie firm i instytucji.

Comments

comments

281
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...