Czego dowiedziałam się o amerykańskiej polityce podczas #WDIB nocą?

Redakcja PR - 21.10.2016
249

Debata prezydencka na WDIB UW - brawo za inicjatywę!

W nocy z 19 na 20 października odbyła się ostatnia z cyklu debat kandydatów na prezydenta USA. Clinton vs Trump – to było emocjonujące starcie, ale Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW zaproponował dużo więcej.  #WDIB Wyszedł do studentów z dużą dawką wiedzy na temat aktualnej sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych wystąpień publicznych, wizerunku polityków i marketingu politycznego.

Takie spotkania jak to w nocy ze środy na czwartek to znakomita inicjatywa i pokazanie, że mury uniwersytetu tylko sucha, książkowa wiedza.

Choć sama debata rozpoczynała się około 3:00 czasu polskiego, to uczestnicy #wdibnocą od północy słuchali prelekcji wykładowców. Zaczęło się od mocnego uderzenia – wybory i kampania prezydencka jako polityczne reality show. Mateusz Patera wyjaśnił dokładnie, jak wygląda mechanika głosowania na prezydenta w Stanach Zjednoczonych. Ciekawe, że wedle tego naprawdę skomplikowanego mechanizmu można zostać prezydentem, wcale nie zdobywając większości głosów obywateli… Tego typu ciekawostki zaprezentowało uczestnikom pierwszego panelu.

A tylko jedna z wielu ciekawych infografik, zaprezentowana na wydarzeniu. proszę zwrócić uwagę, jak wyglądają kalendarze spotkań z wyborcami oraz liczba dni, jaką w podróży spędzają Clinton i Trump/ fot. J. Dąbrowska

A tylko jedna z wielu ciekawych infografik, zaprezentowana na wydarzeniu. Proszę zwrócić uwagę, jak wyglądają kalendarze spotkań z wyborcami oraz liczba dni, jaką w podróży spędzają Clinton i Trump/ fot. J. Dąbrowska

W czasie pierwszego wykładu poruszono też inną ciekawą kwestię – mianowicie, ile pieniędzy wydali kandydaci na kampanię. Choć Donald Trump startuje w wyborach jako „miliarder z Nowego Jorku”, to wcale nie ma to jakiegoś rażącego przełożenia na wydatki kampanijne. Proszę spojrzeć na infografikę.

Struktura wydatków na kampanię prezydencką w USA/ fort. J. Dąbrowska

Struktura wydatków na kampanię prezydencką w USA/ fort. J. Dąbrowska

Na kolejnym wykładzie wybraliśmy się w krótką podróż do historii debat prezydenckich w Stanach – dr Łukasz Przybysz i dr Andrius Suminas pokazali węzłowe punkty w historii  tych najważniejszych debat telewizyjnych w USA. Począwszy na słynnym wystąpieniu Kennedy’ego z roku 1960, przez brawurową mowę Ronalda Regana z lat 80., a skończywszy na analizie pojedynku Baracka Obamy z Mittem Romneyem. Dowiedzieliśmy się, jak wielkie znaczenie miały dla historii całych Stanów, na nawet świata, starcia kandydatów – czy gdyby nie błyskotliwa postawa Regana na pierwszej z debat, to zostałby prezydentem? Jeśli nie, to losy świata potoczyłyby się zapewne inaczej.

14796163_10207348480563693_1672483398_o

fot. J. Dąbrowska

W atmosferę debaty Clinton vs Trump wprowadzili uczestników: dr Monika Kożdoń-Dębecka oraz dr Tomasz Gackowski. Medioznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego przybliżyli nam, jak wyglądały dwie poprzednie debaty, jaki był dobór uczestników na trzecią oraz jakie tamty dominowały, a jakich zabrakło podczas poprzednich starć. Tak przygotowani, mogliśmy już wspólne oglądanie debaty, która niewątpliwie bedzie miała przełożenie na decyzje wyborców 8 listopada.

Całe spotkanie prowadziła dr Anna Jupowicz-Ginalska –  za co należą się jej brawa i podziękowania. Na piątki zasłużyli też wszyscy naukowcy z #WDIB, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia.

Miło mi było wrócić na mój stary wydział  – choć nie do końca tak stary, wszak w nowym budynku i z nową nazwą. Dobrze wiedzieć, że takie spotkania, z myślą o studentach i nie tylko, są na Uniwersytecie organizowane. Bo gdzie mamy szukać miejsca rzetelnej, merytorycznej i wolnej od politycznych uprzedzeń debaty, jeśli nie w murach Uniwersytetu?

#WDIB, Brawo Wy! Czekam na więcej tego typu spotkań, bo naprawdę warto!

Comments

comments

249
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...