Cykl koncertów symfonicznych w hołdzie prof. Pendereckiemu

Informacja Prasowa - 30.03.2020
193

Cykl koncertów symfonicznych w hołdzie prof. Pendereckiemu

W niedzielę 29 marca po długiej i ciężkiej chorobie zmarł prof. Krzysztof Penderecki – Wielki Polak, wybitny twórca, humanista, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów.  To ogromna strata dla muzyki i kultury, bliskich mistrza a także wszystkich odbiorców jego genialnej, poruszającej twórczości.

29/11/2015 Luslawice
Santander Orchestra
Photo by Wojciech Grzedzinski
0048 602358885
[email protected]
wojciechgrzedzinski.com

W tej trudnej chwili informujemy, że przygotowania do planowanego cyklu koncertów  symfonicznych „Radzimir Dębski Hommage Krzysztof Penderecki” wciąż trwają, choć dramatyczny obrót wydarzeń ostatnich dni wpływa oczywiście zarówno na ich kształt artystyczny jak też kwestie organizacyjne.

Pogrążeni w smutku twórcy oraz organizatorzy przedsięwzięcia związani blisko z Krzysztofem Pendereckim kontynuują prace nad programem, zyskującym jednak wymiar już nie tylko hołdu, ale przede wszystkim upamiętnienia kompozytora. Szczególnie ważnym, bo realizowanym z młodymi instrumentalistami z 70 – osobowego zespołu MyOchestra, który poprowadzi przed publicznością Maciej Tworek, wieloletni asystent Krzysztofa Pendereckiego wraz z Radzimirem Dębskim. Trwający już nabór do orkiestry realizuje Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, instytucji dedykowanej młodym artystom, tworzącą jeden z filarów ogromnej pracy pedagogicznej mistrza.

To właśnie tutaj, w jednej z najlepszych sal koncertowych w Europie, otoczonej arboretum z ukochanymi drzewami kompozytora, zaplanowano inaugurację cyklu „Radzimir Dębski Hommage Krzysztof Penderecki” i kwestia ta, podobnie jak inne lokalizacje trasy pozostaje bez zmian.

Na ten moment niezmienny jest również majowy harmonogram koncertów, ale z uwagą śledzimy sytuację związaną ze światową pandemią koronawirusa i wprowadzonym w Polsce stanem epidemicznym.  Bezpieczeństwo widzów i artystów traktujemy jako najwyższy priorytet, monitorujemy więc rozwój okoliczności a także zalecenia władz.

Potrzeba upamiętnienia Krzysztofa Pendereckiego, którego kompozycje niejednokrotnie nawiązywały do dramatycznych i przełomowych wydarzeń na świecie, jest w obecnym splocie wypadków wyjątkowo silna, jednak w trosce o wspólne zdrowie przygotowujemy scenariusz przesunięcia koncertów.  O tym czy będzie konieczność jego realizacji przekonamy się w nadchodzących tygodniach. Wówczas przekażemy na ten temat szczegółowe informacje.

W tej chwili, gdy wszyscy pozostajemy w domach, zachęcamy do sięgania po muzykę symfoniczną, zwłaszcza maestro Krzysztofa Pendereckiego. Obecnie marzeniem naszym jak i naszych podopiecznych byłoby realizacja koncertu w hołdzie mistrzowi, który wielokrotnie podkreślał relację pomiędzy mistrzem a uczniem. Czekamy na spotkanie z publicznością – mamy nadzieję, że już w maju.

Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Krzysztof Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych. Kawaler Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy. Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak “Tren Ofiarom Hiroszimy,” czy “Pasja według św. Łukasza”, które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów. W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji. Mieszkał i tworzył w Lusławicach, gdzie powołał Europejskie Centrum Muzyki realizujące ideę inspirowania i kształcenia najzdolniejszych młodych muzyków.

28/11/2015 Luslawice
Santander Orchestra
Photo by Wojciech Grzedzinski
0048 602358885
[email protected]
wojciechgrzedzinski.com

Program trasy:

– 17 maja 2020 – Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

– 19 maja 2020 – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu

– 20 maja 2020 – ICE Kraków w Krakowie

– 21 maja 2020 – Filharmonia Narodowa w Warszawie (godz. 17.30 i 20.30)

– 23 maja 2020 – Polska Filharmonia Bałtycka im. F. Chopina w Gdańsku

– 25 maja 2020 – Filharmonia w Szczecinie (godz. 17.30 i 20.30)

Bilety do nabycia w sieci Empik Bilety i goingapp.pl

Organizatorzy: Fundacja MyWay, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Partnerzy: Empik Premium, Empik Bilety, Kinley, Going, Technics, ZAiKS.

Comments

comments

193
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja może zastąpić pracę PR-owca??

Loading ... Loading ...