Co warto wiedzieć o domenie .PL?
Wybór domeny jest w dzisiejszych czasach bardzo ważny, ze względu na chęć zaistnienia w internecie. Nie bez powodu mówi się, że “żyjemy w dobie internetu”.
Wzrastająca liczba internautów jest dla nas wyznacznikiem tego, że poprzez internet jesteśmy w stanie trafić do większego grona odbiorców, niż bylibyśmy w stanie dokonać tego w rzeczywistości. Samo istnienie w sieci jeszcze nie jest kluczem do sukcesu. Występuje tutaj duża konkurencyjność. Jak sprawić, żeby się wyróżnić na tle innych? Na początek przyjrzyjmy się kilku ważnym faktom .
Historia domen
Początek systemu nazw domenowych przypisuje się na rok 1984. Rok później powstała pierwsza, oficjalna domena, która została zarejestrowana 15 marca – symoblics.com. Śledząc raporty dotyczące powstania nowych domem, dopatrzeć się można niewiarygodnego postępu. Obecnie na świecie zarejestrowanych jest ponad 329 milionów stron www.
W chwili obecnej w naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 2,5 mln domen. Dopiero w 1990 roku – a więc 5 lat po zarejestrowaniu pierwszej domeny – powstała nasza narodowa, z końcówką .pl. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, pierwsze adresy internetowe pojawiły się rok po stworzeniu domeny. Dziś, choć z dużą różnicą, co do czołówki, polska domena mieści się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych domen internetowych.
Dlaczego to co proste jest najlepsze?
Oto kilka korzyści, jakie niesie ze sobą używanie polskiego rozszerzenia:
- Wśród obywateli poszczególnych państw dominują domeny narodowe, co sprawia, że są one bardziej rozpoznawalne przez Polskich internautów (pomijając domeny .com, które dominują rynek światowy). Wzbudzają one większe zaufanie oraz są bardziej cenione, niż te z podwójnym rozszerzeniem np: .com.pl/ .net.pl/ lub pojedyncze .net. – Wszystkie duże firmy oraz marki posługują się najbardziej znanymi rozszerzeniami, ponieważ wiedzą, że jest to klucz do sukcesu.
- Doświadczenie pokazuje, że zapamiętywana zostaje nazwa witryny, a jej rozszerzenie jest dla odbiorców intuicyjne. Idąc tym tokiem myślenia, oczywistym staje się, że Polscy odbiorcy znając nazwę strony zakończą ją rozszerzeniem .pl (tak samo w przypadku zagranicznych sąsiadów, którzy wyszukują polskiej strony. W pierwszej kolejności posłużą się narodową końcówką, ponieważ jest to najbardziej prawdopodobne, że uda im się dostać tam gdzie chcą). Badania dowodzą, że 80% użytkowników szukających domeny dużej firmy bez pomocy wyszukiwarki wpisywało jej nazwę z rozszerzeniem światowym (.com) lub narodowym (np. .pl) – komentuje Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl
- Stosowanie polskiego rozszerzenia wyróżnia witrynę wśród konkurentów.
- Zakładanie domen.pl nie wiąże się z wysokimi kosztami. Tym bardziej, że operatorzy prześcigają się w atrakcyjnych promocjach i ofertach.
Warto przyjrzeć się firmom, które utrzymują stałe ceny domen i nie podnoszą kosztów za ich przedłużenie i utrzymanie. Jedną z takich firm jest Cal.pl który obecnie przygotował specjalną ofertę na domeny z końcówką .PL. Już za 49,99 zł możemy kupić i zarejestrować domenę na 2 lata.