Co to jest film odpowiedzialny? I dlaczego w Wielkopolsce?

Informacja Prasowa - 13.09.2016
84

I Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”

Czy film reklamowy może być filmem odpowiedzialnym? Czy promocja działań organizacji i przedsiębiorstw to dobre działanie? Jak pokazać dbałość o dobrostan mieszkańców, pracowników, środowiska, ale też firm i organizacji pozarządowych? I dlaczego to wszystko dzieje się w Wielkopolsce?

Czy istnieje definicja filmu odpowiedzialnego?

Najłatwiej jest odpowiedzieć na pytanie, czym jest odpowiedzialność. Ja zgadzam się z najpopularniejszą definicją, która mówi, że odpowiedzialność to przyjmowanie konsekwencji za własne czyny – mówi Aldona Kłobska, dyplomowana trenerka biznesu i jednocześnie wolontariuszka Fundacji Res Severa, organizatora I Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. A odpowiedzialne filmy to obrazy opowiadające o istotnych dla nas wszystkich sprawach, o ochronie zasobów naturalnych, o zarabianiu pieniędzy w sposób zrównoważony, słowem o takich działaniach, które sprawią, by żyło nam się lepiej – dodaje pani Aldona.

Wielkopolska CSR-em stoi?

Jeden z najważniejszych tygodników opinii organizuje od kilku lat ranking największych firm w Polsce[1]. Ranking ten obejmuje też działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i CSR (Corporate Social Responsibility). Wielkopolskie firmy zawsze są w czołówce takich klasyfikacji. CSR w wydaniu dużych firm ma się dobrze, a na rzecz upowszechnienia założeń społecznej odpowiedzialności biznesu działają m.in. takie organizacje jak patroni Festiwalu Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów”. Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa od lat dba o wielkopolskie środowisko gospodarcze. Jej misją jest wspieranie rozwoju przedsiębiorstw oraz skuteczne reprezentowanie interesów regionalnych mikro, małych i średnich firm. Izba razem z kolejnym patronem organizatora Festiwalu Fundacji CSR Res Severa z sukcesem realizowała projekt pn. As Biznesu4 autorski projekt Stowarzyszenia PISOP, pierwszej organizacji w Wielkopolsce, która rozpoczęła dyskusję na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w regionie i przeprowadziła jedyne, jak do tej pory, badania jakościowe i ilościowe dotyczące świadomości i znaczenia CSR wśród wielkopolskich przedsiębiorców. Wnioski z raportu są dla Wielkopolski optymistyczne, nasi przedsiębiorcy włączają się w działania społeczne, wspierają społeczność lokalną, inwestują w swoich pracowników, nie zapominając także o działaniach na rzecz ochrony środowiska.

O Festiwalu „”17 Celów”

Cieszymy się, że możemy być częścią jedynego w Polsce festiwalu filmowego poświęconemu Corporate Social Responsibility. Idea i tematyka festiwalu jest nam bliska. W Collegium Da Vinci kształcimy przyszłych managerów CSR na studiach podyplomowych CSR Management. 25 września zapraszamy do Collegium Da Vinci wszystkie osoby zainteresowane tematyką wzrostu gospodarczego i rozwoju społecznego do wspólnego oglądania filmów promocyjnych z zakresu CSR – mówi Agata Skibicka, PR Manager Collegium Da Vinci.

I Festiwal Filmów Odpowiedzialnych „17 Celów” ma charakter konkursu najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych) wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością. Jest też przeglądem najlepszych filmów dokumentalnych poświęconych takiemu rozwojowi, który odpowiada obecnym potrzebom ludzi bez ograniczania przyszłym pokoleniom możliwości zaspokojenia ich potrzeb.

Do udziału w I Festiwalu Filmów odpowiedzialnych „17 Celów” organizatorzy zakwalifikowali filmy promocyjne i reklamowe według prostych kryteriów: filmy muszą poruszać ważne problemy społeczne, upowszechniać założenia społecznej odpowiedzialności biznesu i pokazywać je w praktyce, a także propagować uniwersalne wartości. Oczywiście nie bez znaczenia jest ich wysoki poziom artystyczny.

Do organizatorów dotarły 52 filmy, z czego do konkursu zakwalifikowano 16.

Do tej pory nie było w Polsce wydarzenia, które za pośrednictwem X Muzy XX i XXI wieku przekazywałoby wiedzę na temat Zrównoważonego Rozwoju, Agendy ONZ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 czy CSR (Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, ang. Corporate Social Responsibility). A przecież w dobie popularności serwisów społecznościowych takich jak YouTube czy Facebook każda firma i organizacja może niewielkim kosztem swój film stworzyć. I tak się dzieje, jak będzie można się przekonać podczas Festiwalu: obecnie prawie każdy film mówiący o współczesnej działalności człowieka zawiera elementy związane z ochroną środowiska, rozwojem społecznym czy ograniczaniem negatywnych skutków postępu cywilizacyjnego.

Miejsce i bilety

Festiwal odbywać się będzie w Collegium Da Vinci (http://www.cdv.pl), w Poznaniu przy ulicy T.Kutrzeby 10
Bilety na Festiwal są bezpłatne. Można je pobrać w serwisie Evenea: www.17celow.evenea.pl

Od 12 września wersję papierową biletów można odebrać u naszego Patrona:

Kino Bułgarska 19 (http://kinobulgarska19.pl)

Program Festiwalu „”17 Celów”

I część

12.00-14.45

„Zjedz to”, reż. Grant Baldwin

„Ślimaki”, reż. Grzegorz Szczepaniak

Filmy konkursowe:

  • „Skąd się bierze głód – najpilniej strzeżona tajemnica XXI wieku” – Instytut Globalnej Odpowiedzialności
  • „Nie bój się pomagać”, reż. Stanisław Mąderek
  • „Makiety stadionów dla niewidomych” – Fundacja PBG
  • „Tańczący z paletami 2015” – Grupa Raben Polska
  • „Sprawiedliwy Handel w mieście Solidarności” – Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu „Trzeci Świat i My”
  • „Majsterkowy powrót do szkoły 2015” – Castorama Polska

II część

15.00-19.00

„Krew w twoim telefonie”, reż. Frank Piasecki Poulsen

„Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec

Filmy konkursowe:

  • „Minerały konfliktu” – Instytut Globalnej Odpowiedzialności
  • „Warszawski sen” – Fundacja Instytut Innowacji
  • „Krótki film o odpadach” – Cognifide Polska Sp. z o.o.
  • „Pielęgnujemy wartości” – CareWork Sp. z o.o. Sp. k
  • „Moc w ludziach” – Grupa Enea
  • „Akcja sadzenia lasu w Wysogotowie” – Fundacja PBG
  • „Zdrowy tydzień 2016” – Grupa Raben Polska
  • „Jak dojadę” – City-Nav
  • „Inter-Castor odpowiedzialny społecznie” – Inter-Castor Sp. z o.o.
  • „Bieg po szczęście – Bydgoszcz 2014” – Castorama Polska

Filmy pozakonkursowe: pokazywane podczas obrad Jury: m.in. Gmina Kwilcz, Miasto Środa Wlkp. Autostrada Wielkopolska.

Prelegenci/eksperci

Magda Bodzan – Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Ewa Jakubowska-Lorenz – Instytut Globalnej Odpowiedzialności

Katarzyna Czubińska – Akademia Dokumentalna/Against Gravity

Mariola Ratschka –  Ośrodek Informacji ONZ

Wojciech Zięba – Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu

1 http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/rynek/listkicsr/1661596,1,piata-edycja-listkow-csr-polityki-rozstrzygnieta-przedstawiamy-laureatow.read

Comments

comments

84
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...