CNN, Call to Earth Day 2023: zderzenie dzikiej przyrody z urbanizacją

Jerzy Ciszewski - 06.11.2023
295

W ramach przygotowań do Call to Earth Day, na stronie CNN.com publikowane są również specjalne treści poświęcone klimatowi.

CNN, Call to Earth Day 2023: zderzenie dzikiej przyrody z urbanizacją

28 listopada 2023 r. w ramach Call to Earth Day CNN po raz trzeci zaprasza do wspólnego celebrowania dnia naszej planety, której ochrona jest dzisiaj jednym z priorytetowych wyzwań ludzkości. Dzięki wsparciu szkół, osób prywatnych i organizacji na całym świecie oraz szerokiemu zasięgowi stacji, CNN w dniu finału akcji pragnie podnieść świadomość ekologiczną wśród globalnej społeczności swoich widzów oraz szerzyć wiedzę w zakresie ochrony przyrody.

W tym roku pod motywem przewodnim „Nasz wspólny dom” („Our Shared Home”) kryją się istotne powiązania pomiędzy miastami a dziką przyrodą. Prezentowane historie skupią się na mieszkańcach obszarów miejskich, którzy mogą mieć ogromny wpływ zarówno na odległe nienaruszone przez człowieka terytoria , jak i na dzikie tereny znajdujące się w ich miastach.

W ubiegłorocznej edycji wydarzenia wzięło udział przeszło powyżej 130 000 osób z ponad 80 krajów na całym świecie. Call to Earth Day jest częścią Call to Earth – globalnej inicjatywy realizowanej przez CNN od 2019 roku we współpracy z Rolexem oraz w ramach Perpetual Planet – która rzuca światło na osoby zaangażowane w ochronę naszej planety dla przyszłych pokoleń. W ciągu ostatnich czterech lat w myśl projektu opowiedziano historie osób wprowadzających zmiany, wizjonerów i twórców przełomowych pomysłów zmieniających na lepsze otaczający nas świat.

Call to Earth Day będzie objęty specjalną relacją na kanałach telewizyjnych CNN International i CNN Español, a także w mediach cyfrowych i społecznościowych. Treści te, publikowane na wielu platformach stacji, uzupełnione zostaną o serię relacji na żywo oraz prezentację działań, pomysłów i inspirujących przemyśleń uczestników akcji dzielących się nimi w mediach społecznościowych pod hashtagiem #CalltoEarth. Treści Call to Earth Day będą również po raz pierwszy transmitowane w CNN Arabic i na CNN Max w USA.

Ponadto CNN podjęło współpracę z konsultantką ds. edukacji w zakresie zmian klimatycznych Kottie Christie-Blick, która opracowała plany lekcji dla dzieci w wieku od 5 do 17 lat, mające posłużyć szkołom i ośrodkom edukacyjnym biorącym udział w Call to Earth Day. CNN współpracuje również z globalną siecią szkół Cognita nad nowym projektem wideo, który jest realizowany przez uczniów. Celem działania jest połączenie sił twórców treści stacji ze szkołami i nauka tworzenia angażujących relacji na temat środowiska.

Chęć udziału w projekcie Call to Earth Day już trzeci rok z rzędu wyraziły także szkoły z Polski, które dokładają swoją cegiełkę, angażując się w akcje sprzątania swojej okolicy, dyskutując o ekologii podczas tematycznych spotkań i lekcji, czy tworząc niezwykłe dzieła artystyczne nawołujące do ochrony przyrody.

28 listopada CNN poświęci swoją uwagę projektom, które powstają z myślą o środowisku. Opowieści, programy na żywo i wywiady na ten temat, zebrane z różnych miejsc na świecie: w Afryce, Azji, Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej i Południowej, pojawią się w każdej godzinie ramówki CNN International. CNN en Español przez cały dzień będzie prezentować relacje na żywo reporterów z całego regionu Ameryki Łacińskiej.

28 listopada zostanie również wyemitowany specjalny półgodzinny film dokumentalny „Our Shared Home”, który rzuci światło na postępujący między ludźmi a coraz bardziej bezbronną naturą konflikt o zasoby żywności, surowców i miejsce do życia. Biolożka zajmująca się ochroną przyrody i laureatka nagrody Rolexa dr Krithi Karanth przybliży widzom, w jaki sposób jej działania przyczyniają się do zachowania równowagi między ochroną lampartów, tygrysów i słoni a sytuacją Indii – najbardziej zaludnionego kraju na świecie. Z kolei prymatolog dr Andie Ang z Singapuru zwróci uwagę na presję, jaką wywiera gwałtowny wzrost populacji ludzkiej na zasoby naturalne. Opowie o swojej pracy z krytycznie zagrożonymi langurami przepasanymi. W programie poruszona zostanie również kwestia kryzysu energetycznego i większego zapotrzebowania na korzystanie z odnawialnych źródeł energii przy jednoczesnej konieczności podejmowania inicjatyw na rzecz ochrony diabłów tasmańskich w Australii.

Z kolei w ramach pasma CNN „Connect the World” z Becky Anderson zostanie wyemitowany specjalny 30-minutowy program z Jubail Mangrove Park w Abu Zabi, ukazujący istotne powiązania między światem przyrody a miastami. Do Becky Anderson dołączą goście i uczniowie z całych Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

 

W ramach przygotowań do Call to Earth Day, na stronie CNN.com publikowane są również specjalne treści poświęcone klimatowi.

 

„Wpływ ekspansji człowieka i rozwoju miast na świat przyrody jest coraz większy. W tegorocznym Call to Earth Day zbadamy to zderzenie miast z dziką przyrodą i uhonorujemy inspirujących ludzi, którzy pracują nad znalezieniem pozytywnych rozwiązań problemów, jakie się z nim wiążą. Opierając się na dotychczasowym ogromnym sukcesie naszej inicjatywy Call to Earth, CNN ma wyjątkową sposobność, aby wyróżnić te historie. W związku ze zbliżającym się COP28, tegoroczny Call to Earth Day jest dla nas doskonałym punktem wyjścia do relacjonowania tego jakże ważnego szczytu” – mówi Ellana Lee, starsza wiceprezes CNN International, redaktorka prowadząca w regionie Azji i Pacyfiku oraz szefowa globalnego działu treści fabularnych.

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się pod adresem: https://edition.cnn.com/2023/06/23/world/join-us-for-call-to-earth-day-on-november-28-2023-c2e-spc/index.html, pod którym znajdują się także wszelkie informacje na temat projektu.

 

Comments

comments

295
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...