Boniek, Lewandowski i Lang na czele rankingu 50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie 2016

Informacja Prasowa - 25.08.2016
154

Ranking „Forbesa” - 50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie 2016

Pierwszą pozycję w rankingu 50 najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie 2016, opracowanym przez redakcję „Forbesa” i firmę Pentagon Research, zajął Zbigniew Boniek. Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej w tym roku zamienił się miejscami z liderem zeszłorocznego zestawienia – Robertem Lewandowskim. Trzecie miejsce w rankingu przypadło Czesławowi Langowi, właścicielowi firmy Lang Team i organizatorowi Tour de Pologne. 

Celem rankingu najbardziej wpływowych ludzi w polskim sporcie jest wskazanie osób najsilniej oddziałujących na kształt polskiego rynku sportowego. W tym roku okazali się nimi ludzie związani z piłką nożną. W zestawieniu za 2016 rok znalazło się aż ośmiu piłkarzy, którzy występowali na Euro 2016. W czołówce oprócz piłkarzy i szefa krajowej federacji znalazł się także – na wysokim, szóstym miejscu – Adam Nawałka, który uczynił z drużyny narodowej jeden z ośmiu najsilniejszych zespołów na kontynencie.

W czołowej dziesiątce rankingu uplasowało się również troje menedżerów związanych ze sportem: właściciel Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz (8. miejsce), który swoje telewizyjne imperium oparł m.in. na transmisjach najważniejszych wydarzeń sportowych, oraz Irena Szewińska (9.) i Robert Korzeniowski (10.) – wybitni lekkoatleci, którzy po zakończeniu karier przeszli do biznesu.

W rankingu znaleźli się również przedsiębiorcy i menedżerowie, od których decyzji zależy los czołowych polskich klubów sportowych. Na 24. miejscu uplasował się Bogusław Leśnodorski, prezes i współwłaściciel Legii Warszawa. Dziewięć pozycji niżej znalazł się jego wspólnik Dariusz Mioduski – były prezes Kulczyk Investments, a obecnie główny udziałowiec stołecznego klubu. 31. miejsce w zestawieniu zajął Sebastian Świderski, który po wzięciu ostatecznego rozbratu z siatkarskim parkietem (najpierw był zawodnikiem, potem trenerem), wskoczył w buty menedżera i już jako prezes poprowadził Zaksę Kędzierzyn-Koźle do mistrzostwa Polski. Jedną pozycję niżej (32.) zajął Bertus Jan-Willem Servaas. Ten holenderski przedsiębiorca to właściciel Vive Textile Recycling, największego importera odzieży używanej w Polsce. Znany jest jednak przede wszystkim jako prezes klubu Vive Tauron Kielce, który sięgnął w tym roku po historyczny, pierwszy triumf w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych.

Jak powstał ranking

W tegorocznym rankingu  poddano analizie 100 kandydatów wyselekcjonowanych na podstawie zeszłorocznych wyników rankingu, badań, które zostały przeprowadzone podczas przygotowywania zestawienia, oraz najświeższych wydarzeń na rynku sportowym. Wśród kandydatów znaleźli się sportowcy, byli sportowcy, trenerzy, działacze sportowi, przedsiębiorcy i menedżerowie zajmujący się sportem, dziennikarze sportowi oraz propagatorzy sportu i zdrowego stylu życia.

Wyselekcjonowane osoby podzielono na sportowców (sportowcy, byli sportowcy, trenerzy) oraz niesportowców (działacze, przedsiębiorcy i menedżerowie, dziennikarze sportowi, propagatorzy sportu). Następnie zrealizowano badania sondażowe, w których określono ich rozpoznawalność, wizerunek oraz medialność (osobno dla sportowców i niesportowców), a niezależnie od tego poproszono ekspertów (w dziedzinie biznesu, marketingu i sportu) o ocenę wpływu poszczególnych kandydatów na rodzimy rynek sportowy. Wynik końcowy i pozycja w rankingu jest sumą dwóch składowych: wystandaryzowanego oddźwięku społecznego, stanowiącego sumę trzech kryteriów (rozpoznawalności, wizerunku i medialności), oraz wyniku uzyskanego na podstawie uśrednionych ocen eksperckich.

Pełna wersja rankingu: http://wplywowiludziesportu.forbes.pl/

Comments

comments

154
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...