Black Friday – okazja czyni zakupy

Redakcja PR - 22.11.2018
86

Komputronik podsumowuje rok ubiegły i zapowiada tegoroczne okazje

Wielka wyprzedaż przypadająca na ostatni piątek listopada i mająca początek swojej tradycji w Stanach Zjednoczonych, ku uciesze konsumentów gości i w Polsce. To czas, w którym kupuje się już gwiazdkowe prezenty, korzystając z największych promocji, jakie pojawiają się w ciągu roku. W naszym kraju to dość młoda tradycja, ale Komputronik udowadnia, że z dużym potencjałem – zarówno dla kupujących, jak i sprzedających.

Według statista.com, wartość sprzedanych produktów podczas ostatniego Czarnego Piątku w USA wzrosła o 16,8 % w odniesieniu do roku 2016. Przeciętny Amerykanin w ubiegłym roku wydał na zakupach niemal 1000 dolarów, podczas gdy na przykład pięć lat temu było to około 750 dolarów. Jak to wygląda w Polsce?
Badania, jak np. TNS Kantar, wskazują, że mimo „raczkującej tradycji” świadomość tego zakupowego święta wśród Polaków jest wysoka i wciąż rośnie – aktualnie już 87% badanych wie, czym jest Black Friday (wzrost z 75% w roku 2017). Moment ten również i u nas staje się punktem zapalnym rozpoczynającym świąteczną gorączkę zakupów. W tym roku przypada on na 23 listopada, jednak w przypadku wielu sklepów trwa dłużej aniżeli jeden dzień.
„U nas Black Friday trwa cały tydzień i rozpoczyna się już na kilka dni przed 23 listopada. W poszczególnych kanałach przygotowujemy dla naszych klientów różne promocje, np. inne czekały w zakupowym Klubie Komputronik, inne w salonach stacjonarnych, a jeszcze inne w sklepie internetowym. W związku z tym, mówiąc o tym okresie promocyjnym, w zasadzie nie używamy pojęcia Black Friday, ale Black Sale. Promocyjne produkty planujemy dodawać w pulach, zatem naszą ofertę warto sprawdzać codziennie. Oczywiście chcąc uczcić sam Black Friday, kumulację ofert przygotujemy właśnie na ten dzień. Dedykowane promocje pojawią się zarówno on-line, jak i w salonach. Nasi klienci mogą liczyć na atrakcyjne rabaty do niedzieli 25 listopada” – mówi Izabela Pirańska Brand Manager w Komputronik.
Komu nie wystarcza Black Friday, może dać upust zakupowemu szaleństwu także po nadchodzącym weekendzie, podczas Cyber Monday. Ciągle to jednak ten pierwszy cieszy się zdecydowanie większym zainteresowaniem.
„W okresie promocji organizowanych podczas Black Friday wskaźnik odwiedzin naszej strony wzrasta nawet o ponad 200%, sama wizyta wydłuża się o 10%, a wzrost transakcji wynosi około 150%. Największe nasilenie ma miejsce w samym kulminacyjnym momencie promocji, czyli głównie w piątek. Spore zainteresowanie ofertą w roku ubiegłym mieliśmy także w czwartek i to wciąż większe niż podczas Cyber Monday. Warto zaznaczyć, że Black Friday to dzień, kiedy ludzie w kwestii promocji starają się trzymać rękę na pulsie, co potwierdza obserwowany przez nas ruch mobile. Upolować upragnione słuchawki gamingowe w komunikacji miejskiej? Czemu nie?!”– podsumowuje Karol Tokarski Dyrektor e-Commerce Komputronik.
Jak widać zakupowe skłonności Polaków w tym okresie potwierdzają konkretne dane. Wg ustaleń Komputronika koszyk kliencki jest wówczas średnio o 20% większy, a samo zainteresowanie akcją z roku na rok rośnie. Wśród niektórych krążą jednak opinie, że oferty podczas „piątkowych” wyprzedaży nie są tak atrakcyjne jak w Stanach. Oczywiście wiele zależy od segmentu, w jakim promocja ma miejsce i od organizatora akcji, jednak zakupy technologiczne wydają się wyjątkowo opłacać. Badanie TNS Kantar potwierdza, że już w zeszłym roku Polacy kupili 100% więcej elektroniki.
„W czasie tej okolicznościowej wyprzedaży klienci mogą liczyć na naprawdę duże rabaty, szczególnie jeśli chodzi o laptopy i duże AGD. W roku ubiegłym upusty na laptopy sięgały nawet 1,5 tys. zł. Największe rabaty, np. ponad 80% oferowaliśmy na akcesoria i peryferia. Dzięki temu tusz do drukarki można było kupić w cenie niespełna 5 zł. Ubiegłorocznym hitem okazał się natomiast produkt, z którym nota bene Komputronik nie jest kojarzony – kultowa szczotka do włosów Tangle Teezer. Tymczasem w naszej ofercie faktycznie, obok elektroniki, sprzętu RTV i AGD można także znaleźć produkty z kategorii dom, dziecko, moto, hobby czy uroda i zdrowie. W każdym z tych segmentów na naszych klientów czekały liczne promocje, np. na telefony, drony, aparaty, głośniki, zabawki oraz kosmetyki i tak też jest w tym roku. Każdy, bez względu na wiek i płeć znajdzie u nas coś dla siebie” – dodaje Izabela Pirańska, Brand Manager.
Czy w obliczu zakupowych promocji Polacy mają jakieś szczególne preferencje? Na podstawie obserwacji marki Komputronik można mówić o wyborach z kategorii elektroniki i małego AGD. W tym czasie interesuje nas wszystko, co można zakupić w obniżonej cenie – zarówno komputery, gry czy oprogramowania, jak i… męskie golarki. W przypadku takich promocji często samym katalizatorem potrzeby jest właśnie okazyjna oferta. Według  badania opublikowanego pod koniec 2017 roku przez agencję doradczą KPMG, niska cena jest głównym czynnikiem motywującym do zakupu dla 76% Polaków. Właśnie dlatego w wielu krajach to właśnie listopad, a nie grudzień, jest miesiącem, w którym i konsumenci wykazują największą aktywność zakupową i sprzedawcy odnotowują największe zyski.

Comments

comments

86
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...