Biennale Warszawa stawia na dbałość o środowisko 
przy komunikacji wystawy „Rasa i las”

Informacja Prasowa - 06.03.2020
296

Biennale Warszawa stawia na dbałość o środowisko 
przy komunikacji wystawy „Rasa i las”

Tylko jeden egzemplarz plakatu i jeden egzemplarz ulotki wystawy „Rasa i las” udostępnia widzom Biennale Warszawa. Instytucja – jako jedna z pierwszych w Polsce– z uwagi na dobro środowiska naturalnego postawiła przy promocji wydarzenia na przekaz bezpośredni, z rąk do rąk i z ust do ust. To oznacza między innymi świadomą rezygnację z wysyłki zaproszeń pocztą, produkcji gadżetów związanych z wystawą i reklamy zewnętrznej.

Plakat, któryBiennale Warszawa udostępnia widzom, eksponowany jest czasowo i przenoszony z miejsca na miejsce. Do 6 marca można go napotkać w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, a w kolejnych tygodniach, aż do finisażu wystawy zaplanowanego na 19 kwietnia, będzie eksponowany między innymi we Wrzeniu Świata, Bibliotece Uniwersyteckiej czy Teatrze Powszechnym. –To jedyny egzemplarz plakatu wystawy „Rasa i las”. Prosimy, szanuj go i powiedz o nim kolejnej osobie, która może być zainteresowana tematem– zachęca Biennale Warszawa zarówno na unikatowym plakacie, jak i w mediach społecznościowych. Jedyną sztukę ulotki prosi przekazać dalej komuś, kto będzie chciał przyjść na wernisaż. Ulotkę i plakat w formie pliku można też pobrać zestrony instytucji, ale Biennale Warszawa liczy na naturalne sposoby komunikacji: – Projektując komunikację „Rasy i lasu”, chcemy ograniczyć do minimum wpływ naszych negatywnych działań na środowisko. Podjęcie tematu przestępstw związanych ze środowiskiem naturalnym na wystawie wymaga spojrzenia całościowego – nie tylko nowych formuł myślenia, ale także działania.

Do pracy przy projekcie zaproszono Jakuba de Barbaro, designera, który w swoim podejściu poszerza pola komunikacyjne i buduje identyfikację wizualną w oparciu nie tylko o obraz, ale o gesty, zachowania i/lub działania. –Codziennie morze drobnych druków jest tylko omiatane wzrokiem i szybko ląduje na bruku, a w najlepszym wypadku w koszu. Stąd pomysł, żeby zamiast wyrzucić do kosza 500 jednorazowych ulotek, jedną przekazać 500 razy z rąk do rąk – wyjaśnia.

Wernisaż wystawy „Rasa i las” odbędzie się w piątek, 6 marca, o godzinie 20:00, w Biennale Warszawa przy ul. Marszałkowskiej 34/50.

O wystawie:

Wystawa „Rasa i las” przygotowana została przez interdyscyplinarny zespół badawczy INTERPRT, który zajmuje się gromadzeniem faktów związanych ze zbrodniami na środowisku naturalnym. Ekspozycja jest kolejnym głosem w dyskusji związanej z katastrofą klimatyczną, w której coraz częściej mówi się o konieczności uznania ekobójstwa za zbrodnię w świetle prawa międzynarodowego. Jednym z pierwszych w historii przykładów oskarżenia, podczas którego środowisko stało się głównym przedmiotem procesu sądowego, była podniesiona przez polskich prokuratorów sprawa o zniszczenie polskich lasów przez nazistowskie Niemcy. Wystawa „Rasa i las” pokazywana w Biennale Warszawa rekonstruuje okoliczności tego precedensowego aktu oskarżenia. Splatając na nowo obrazy, dokumenty, świadectwa i dane z różnych źródeł, tworzy ramę dla nowej refleksji.

Kuratorem wystawy jest Bartosz Frąckowiak.

Comments

comments

296
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...