Bianka Mikołajewska (Oko.press) Dziennikarzem Roku 2016 – Gala Finałowa Grand Press 2016

Redakcja PR - 14.12.2016
158

Znamy już laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie oraz Dziennikarza Roku 2016

13 grudnia w Warszawie na odbyła się gala finałowa 20. edycji konkursu Grand Press-Dziennikarz Roku, podczas której poznaliśmy laureatów nagród Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie oraz Dziennikarza Roku 2016.

Dziennikarzem Roku 2016 została Bianka Mikołajewska, wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego Oko.press. Tej nagrody nie wybiera ani redakcja „Press”, ani żadne jury – przyznają ją sami dziennikarze: redakcje prasowe, radiowe, telewizyjne i internetowe. To wyróżnienie za profesjonalizm, promowanie światowych standardów pracy w mediach i przestrzeganie etycznych kanonów zawodu. Nagrodą dla Dziennikarza Roku 2016 jest czek równowartości 10 tys. euro i statuetka stalówki zaprojektowana przez Annę Rzeźnik.

Bianka Mikołajewska

fot. Adam Guz/Press

Poniżej przedstawiamy listę laureatów w poszczególnych kategoriach konkursu Grand Press 2016:

Stanisław Skarżyński i Konrad Radecki-Mikulicz (Oko.press) otrzymali nagrodę w kat.”News” za cykl „Afera Misiewiczowa”, w którym poinformowali, że członek rady nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej Bartłomiej Misiewicz nie obronił pracy licencjackiej ani magisterskiej na uczelni, na której, jak utrzymywał, studiował.

Iwona Szpala i Małgorzata Zubik („Gazeta Wyborcza – Magazyn Świąteczny”) otrzymały nagrodę w kat. „Dziennikarstwo śledcze” za tekst „Komu działkę” ujawniający mechanizm dzikiej reprywatyzacji w Warszawie, czyli powiązania mecenasa, który przejął 50 prestiżowych warszawskich adresów, z urzędnikiem warszawskiego magistratu.

Michała Szułdrzyński („Rzeczpospolita”) dostał nagrodę w kat. „Publicystyka” za tekst „Klasa średnia z łaski PiS”, w którym wyjaśnia, że budowa nowej klasy średniej jest zabiegiem celowym, bo ma się ona stać zapleczem na długie lata gwarantującym poparcie Prawu i Sprawiedliwości.

Anny Śmigulec („Duży Format – Gazeta Wyborcza”) otrzymała nagrodę w kat. „Reportaż prasowy” za tekst „Wojna Galiny”, opowiadający, jak Ukrainka o polskich korzeniach jest wyrzucana z Polski wraz z adoptowanymi na Krymie dziećmi, ponieważ nasz urząd znalazł w jej paszporcie wizę do Anglii.

Alicja Kulik (Polskie Radio Olsztyn) dostała nagrodę w kat. „Reportaż radiowy” za materiał „Skazani na siebie” – reportaż o tym, jak po marszu KOD w Olsztynie pracownik jednego z pubów odmówił wpuszczenia do środka ludzi, których poglądy mu nie odpowiadają.

Wojciech Bojanowski (TVN 24) otrzymał nagrodę w kat. „Reportaż telewizyjny” za materiał „Droga przez piekło”, zrobiony na odcinku autostrady w Calais, gdzie od ponad dwóch lat zdeterminowani imigranci, chcąc się dostać do Wielkiej Brytanii, napadają na jadące w stronę granicy ciężarówki.

Magdalena Rigamonti („Dziennik Gazeta Prawna”) dostała nagrodę w kat. „Wywiad” za rozmowę z dyrektorem TVP 2 Marcinem Wolskim pt. „Zasady są jasne: wygrała ta partia i morda w kubeł”, w którym dziennikarka wydobywa od niego wszystko, co chce.

Patryk Słowik („Dziennik Gazeta Prawna”) otrzymał nagrodę w kat. „Dziennikarstwo specjalistyczne” za tekst „Prawdziwie wrogie przejęcie”, w którym autor na przykładzie słynnych braci Stajszczaków opisuje, jak wygląda walka o spółkę – w sądzie i poza nim.

W ubiegłym roku magazyn „Press” w porozumieniu z Fundacją im. Bohdana Tomaszewskiego ustanowił Nagrodę im. Bohdana Tomaszewskiego. Otrzymuje ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą. Laureatem tej nagrody został Włodzimierz Szaranowicz, dyrektor TVP Sport.

Wręczono również nagrody Grand Press Economy oraz Grand Press Digital.  Pierwszą z nich otrzymał Barek Godusławski („Puls Biznesu”) za niezależne, rzetelne i poparte twardymi danymi analizy makroekonomiczne. Nie daje się wodzić za nos politykom czy agencjom ratingowym. Siedem lat doświadczeń depeszowca PAP wykorzystuje do zdobywania newsów ważnych dla rynków finansowych. Opłaca się go śledzić na Twitterze.

Z kolei nagroda Grand Press Digital otrzymał Jarosław Kuźniar (Onet), jako pierwszy polski dziennikarz na tak dużą skalę używał do transmisji Periscope’a i Facebook Live. Zaczynał od programu #Jaroscope, który najczęściej powstawał, gdy dziennikarz jechał do pracy w TVN. W 2016 roku Kuźniar porzucił telewizję na rzecz dziennikarstwa internetowego. Jego codzienny program „Onet Rano” to nowy w Polsce format internetowy łączący różne elementy dziennikarstwa. Można go śledzić na stronie głównej portalu, w aplikacji mobilnej, na Facebook Live, Periscopie, YouTube, w Vod.pl oraz w skróconej formie w telewizji Zoom TV. Kuźniar jest też założycielem start-upów Goforworld.com i Goforguide.com.

Podczas Gali wręczono jeszcze jedną nagrodę – Grand Press XX-lecia. Został nią uhonorowany ksiądz Adam Boniecki za milczenie głośniejsze niż tysiąc słów.

Na kanale presserwis na YouTubie można obejrzeć skrót relacji z Gali Grand Press 2016.

Transmisja z całej Gali jest dostępna natomiast na Facebooku na profilu Press – TUTAJ.

Więcej informacji na temat Gali oraz jej laureatów znajduje się na stronie gradpress.press.pl oraz na facebookowym profilu miesięcznika Press.

Comments

comments

158
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...