Bartosz T. Wieliński reprezentantem “Wyborczej” w europejskim sojuszu gazet LENA 

Informacja Prasowa - 28.11.2022
92

Nowy przedstawiciel “Gazety Wyborczej” w Leading European Newspaper Alliance (LENA)

Bartosz T. Wieliński reprezentantem “Wyborczej” w europejskim sojuszu gazet LENA

Od listopada 2022 r. nowym przedstawicielem “Gazety Wyborczej” w Leading European Newspaper Alliance (LENA) jest Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego dziennika i szef działu Świat. Dołączył on do reprezentantów największych europejskich gazet działających w ramach sojuszu na rzecz rozwoju mediów, wspólnej pracy redakcyjnej oraz promocji wysokiej jakości dziennikarstwa.  

Leading European Newspaper Alliance (LENA) to sojusz największych europejskich gazet. Powstał w marcu 2015 r. jako inicjatywa redakcji “Die Welt”, “El País”, “La Repubblica”, “Le Figaro”, “Le Soir”, “Tages-Anzeiger” i “Tribune de Genève”. “Gazeta Wyborcza” została zaproszona do grona założycieli LENA 4 lata temu. Obecnie treści gazet zrzeszonych w sojuszu docierają do prawie 7 mln czytelników wydań tradycyjnych i 43 mln użytkowników serwisów internetowych.

Celem LENA jest podnoszenie dziennikarskich standardów oraz łączenie pracy redakcyjnej nad ważnymi materiałami z promowaniem wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie. Członkowie sojuszu wspólnie tworzą i publikują materiały, dzięki międzynarodowej współpracy dziennikarzy. Redakcje udostępniają sobie wybrane artykuły, by mogli korzystać z nich także czytelnicy z innych krajów. Wśród tekstów są m.in. wywiady, raporty i artykuły opiniotwórcze, napisane przez ekspertów, naukowców i osoby publiczne. Stowarzyszone zespoły redakcyjne pracują też nad wspólnymi projektami (np. Sonar Europe) oraz dzielą się nowymi praktykami i rozwiązaniami w zakresie cyfryzacji, technologii i projektów internetowych. Dodatkowo LENA pełni również rolę konsultacyjną ds. mediów przy Komisji Europejskiej.

Bartosz T. Wieliński dołączył w listopadzie 2022 r. do przedstawicieli LENA, dbających o bieżącą działalność sojuszu. Są nimi: Olivier de Raeymaeker i Christophe Berti z “Le Soir”, Bertrand Gie z “Le Figaro”, Filippo Davanzo z “La Repubblica”, Pedro Zuzazua Gil z “El País”, Marius Schneider z “Die Welt” oraz Titus Plattner z Tamedia, nowo wybrany przewodniczący LENA.

– Członkostwo w LENA oznacza bliską współpracę z redakcjami z najwyższej europejskiej ligi i tworzy potężną wartość dodaną. Regularnie wymieniamy się tekstami, dzięki czemu nasi czytelnicy dowiadują się, jak na wydarzenia na świecie, ale też w Polsce, patrzy się w Europie. Przeprowadzamy wspólnie wywiady, planujemy też wspólne wyjazdy reporterskie – mówi Bartosz T. Wieliński, zastępca redaktora naczelnego „Wyborczej” i szef działu Świat.- Dzięki udziałowi w LENA „Wyborcza” wpływa na kształt europejskiego dziennikarstwa i wzbogaca je. 

Bartosz T. Wieliński, który będzie reprezentował redakcję “Wyborczej” w sojuszu LENA, jest związany z dziennikiem od ponad 20 lat. Od 2005 do 2009 r. był korespondentem „Wyborczej” w Berlinie, później pracował w dziale zagranicznym, gdzie dalej zajmował się tematyką niemiecką. Przeprowadził wywiady z najważniejszymi politykami Niemiec, w tym z kanclerz Angelą Merkel. Od 2017 r. kieruje działem Świat, od 2019 jest jednym z zastępców redaktora naczelnego „Wyborczej”. W 2013 r. zdobył nagrodę Grand Press za najlepszy reportaż oraz nagrodę Pióro Nadziei przyznawaną przez Amnesty International. To autor książki „Źli Niemcy” (2014 r.) i „Wojna lekarzy Hitlera” (2021). Publikuje też zagranicą, m.in w „New York Times”, „Süddeutsche Zeitung” „Die Welt”, „El Pais” i „La Repubblica”.

Poprzednio “Wyborczą” w LENA reprezentowała Joanna Krawczyk, będąc jednocześnie przewodniczącą sojuszu. Szefowa partnerstw dziennika kończy współpracę z Agorą w grudniu br.

Więcej informacji o LENA – http://www.lena.news/

16.05.2019 Warszawa . Bartosz Wielinski , dziennikarz Gazety Wyborczej .
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Comments

comments

92
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...