Bartosz Hojka na EFNI Talks: Media czekają na regulacje prawne 

Jerzy Ciszewski - 13.10.2023
101

Bartosz Hojka - czy media przetrwają w świecie rozwijających się technologi?

O tym, czy media przetrwają w świecie gwałtownie rozwijających się technologii i jak będą wyglądać w przyszłości, przesądzą regulacje prawne, które zapewnią im udział w zyskach czerpanych ze sztucznej inteligencji (AI) oraz narzędzi takich, jak Chat GPT czy Bard. Jak utrzymać niezależność mediów i zachować ich tożsamość w polskich realiach politycznych i w obliczu globalnego pędu technologicznego zastanawiali się Bartosz Hojka, prezes Agory i Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan w czasie rozmowy w ramach EFNI Talks. 

Zdaniem Bartosza Hojki, prezesa Agory technologie cyfrowe mają swoją drugą twarz: łatwość rozpowszechniania fake newsów, a także teorii spiskowych. GAFAM, czyli Microsoft, Amazon, Google, Apple oraz Facebook, nie gra fair z wydawcami, mediami i twórcami treści. Sztuczna inteligencja skanuje treści publikowane przez wydawców (tzw. crawling) i wykorzystuje je, aby tworzyć produkt, na którym zarabia. Niestety, nie respektuje przy tym praw autorskich, co sprawia, że wydawcy nie mają udziału w ogromnych zysków z tytułu swojej pracy.

– To zagrożenie dla jakościowego dziennikarstwa, dziennikarstwa śledczego, niezależności mediów. Wydawcy na świecie już rozpoczęli zamykanie swoich treści przed chatbotami gigantów technologicznych. Agora dołącza do tego grona i wprowadza narzędzie chroniące przed crawlingiem – powiedział Bartosz Hojka podczas rozmowy w ramach EFNI Talks.

Zdaniem szefa Agory taki stan rzeczy wymaga uregulowania – konieczne jest wprowadzenie opłat z tytułu praw autorskich. Trwające na ten temat rozmowy z platformami internetowymi w wielu krajach mają burzliwy przebieg. Zdaniem przedstawicieli mediów prawa autorskie mogą być skutecznie chronione, co zagwarantuje wysoką jakość dziennikarstwa.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan zastanawiał się, czy jest szansa na zbudowanie w Polsce prawdziwych mediów publicznych na wzór BBC. Prezes Agory przekonywał, że każda władza ma pokusę zawłaszczenia mediów publicznych, traktując je jak narzędzie do realizacji swoich interesów politycznych. Jednocześnie podkreślił, że nigdy wcześniej media publiczne nie były w tak ekstremalnie złej kondycji jak obecnie.

– Przez ponad 30 lat próbowaliśmy stworzyć niezależne media publiczne, powoływaliśmy specjalne instytucje jak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, wprowadziliśmy system koncesyjny. I te wysiłki zakończyły się porażką. Jak media publiczne wyglądają obecnie, każdy widzi – mówił Bartosz Hojka.

W trakcie dyskusji pojawiły się różne scenariusze uniezależnienia mediów publicznych od budżetu państwa w taki sposób, aby zakończyć przydzielanie stanowisk osobom wybieranym według politycznego klucza.

Bartosz Hojka był gościem EFNI Talks na zaproszenie organizatorów konferencji Europejskie Forum Nowych Idei.

EFNI Talks to panele dyskusyjne organizowane w ramach Europejskiego Forum Nowych Idei – jednej z największych w tej części kontynentu konferencji, poświęconej globalnym trendom, nowym ideom oraz przyszłości Europy. Więcej informacji – efni.pl.

Comments

comments

101
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...