Banksy o smogu

Jerzy Ciszewski - 20.12.2018
4

Banksy o smogu

Banksy o smogu

Banksy, jeden z najbardziej tajemniczych i cenionych artystów na świecie, zabrał głos w sprawie zanieczyszczenia powietrza. Najnowsze dzieło pojawiło się na ścianach garażu w walijskim Port Tabolt, które uważane jest za centrum brytyjskiego przemysłu stalowego.

Najnowsze dzieło Banksy’ego pojawiło się na tyłach garażu w walijskiej miejscowości Port Talbot, uważanej za serce przemysłu stalowego. Początkowo nie było pewności, że mural jest autorstwa Banksy’ego, jednak po ostatnim poście artysty nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

Pojawiły się już komentarze, że najnowszy mural Banksy’ego to głos artysty w sprawie jakości powietrza i smogu. Na ścianie garażu widać chłopca z sankami, który podnosi twarz do góry próbując złapać na wyciągnięty język lecące z nieba płatki śniegu. Gdy jednak zmienimy perspektywę i spojrzymy równocześnie na dwie ściany budynku, zobaczymy, że tym co chłopiec łapie na swój język są resztki odpadów z palącego się śmietnika.

Lokalizacja nowego dzieła nie jest przypadkowa. Mieszkańcy od lat skarżą się na jakość powietrza. Port Talbot jest miastem przemysłowym, w którym znajdują się największe w Wielkiej Brytanii zakłady produkujące stal.

„Rozmieszczenie graffiti jest bardzo sprytne: pomiędzy wielkim piecem a M4 – kilka metrów od miejsca, w którym dorastał Richard Burton i gdzie przez lata paliliśmy ogniska” – zauważył lokalny radny Nigel Thomas Hunt w rozmowie z BBC ¬– „Jesteśmy zachwyceni. Napisałem już w tej sprawie do rady i musimy ten kawałek sztuki jak najszybciej zabezpieczyć”.

Banksy na swoim Instagramie zamieścił krótki film, opatrzony komentarzem „wesołych świąt” i znaną na Wyspach Brytyjskich piosenką „Little Snowflake” (ang. mała śnieżynka). Kamera najpierw pokazuje w zbliżeniu fragmenty dzieła, potem całość, a następnie unosi się nad domy i zatrzymuje się na budynku fabryki. Zanim artysta potwierdził swoje autorstwo, przez media społecznościowe przelała się fala domysłów i spekulacji.

View this post on Instagram

. . . . Season’s greetings . . .

A post shared by Banksy (@banksy) on

Banksy to najsłynniejszy brytyjski artysta zajmujący się street artem. Umieszcza swoje prace w przestrzeni publicznej, pod osłoną nocy. Jego graffiti, często w sposób humorystyczny, komentują aktualne wydarzenia polityczne i społeczne. Tożsamość artysty pozostaje anonimowa. Pisaliśmy wcześnie, iż naszym zdaniem w mijającym roku 2018 – jego akcja z niszczarką w ramie podczas aukcji sztuki była hitowym wydarzeniem promocyjnym 

Comments

comments

4
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...