Badanie: Jak TikTok wpływa na branżę muzyczną?

Jerzy Ciszewski - 16.06.2021
82

Badanie: Jak TikTok wpływa na branżę muzyczną?

Badanie: Jak TikTok wpływa na branżę muzyczną?

 – Wpływ TikToka na branżę muzyczną jest ogromny. Aplikacja wyznacza nowe trendy i kształtuje panującą modę. Utwory, które często przewijają się na TikToku, szturmem zdobywają światowe listy przebojów. Przeprowadzone przez TikTok badania pokazują, że dla 80 proc. ankietowanych, TikTok jest platformą numer #1 do odkrywania nowej muzyki, a ponad połowa (56 proc.) tych odkryć odbywa się w sekcji „Dla Ciebie”.

Paul Hourican, Head of Music Operations w TikTok w Wielkiej Brytanii powiedział: „Muzyka jest integralną częścią naszej aplikacji. Codziennie jesteśmy świadkami, jak użytkownicy wykorzystują, interpretują i odkrywają muzykę na nowo, w wyjątkowy sposób. Wspieramy niezależnych, młodych i początkujących twórców i chcemy promować ich działalność na TikToku. W ten sposób umożliwiamy im dotarcie do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców, a użytkownicy mają szansę zapoznać się z twórczością zarówno wschodzących, jak i powszechnie znanych artystów, nadając nowe życie zapomnianym już utworom.”

Charli XCX, nominowana do Brit Award i Mercury-Award gwiazda popu, jest artystką stojącą za dwoma wielkimi utworami viralowymi na TikToku. Mówiąc o tym, co czyni TikTok wyjątkowym, Charli podkreśla: „To, co jest naprawdę interesujące w TikTok, to fakt, że stawia wszystkich swoich użytkowników na tym samym poziomie i daje im równe szanse na zaistnienie. Każdy ma szansę wyrazić siebie na swój sposób. Czuję, że mogę być szczera z moimi fanami na TikToku, a to zachęca do bardzo prawdziwych interakcji”.

Badanie pomogło wyróżnić trzy główne obszary, które wpływają na odbiór muzyki na TikTok: Discovery (odkrycie), Be Discovered (zostanie odkrytym) i Rediscovery (ponowne odkrycie).

Odkrywanie nowej muzyki

TikTok umożliwia odbiorcom zapoznanie się z muzyką, która towarzyszy najbardziej popularnym trendom. Badanie pokazało, że użytkownicy aplikacji charakteryzują się wysokim poziomem otwartości na nowości, a także chętnie wychodzą poza swoje kręgi muzyczne.

Odbiorcy odkrywają nową muzykę dzięki wykorzystaniu jej w wideo popularnych twórców, czują się wtedy zainspirowani do polubienia, zapisania i udostępnienia utworu. Prawie połowa użytkowników TikToka (47 proc.) po wysłuchaniu nowej piosenki, dodaje utwór do ulubionych, 46 proc. wchodzi na profil artysty, a 43 proc. zaczyna go obserwować. To napędza falę odkryć nowych twórców muzyki.

Odkrywanie artystów

Według badań, 4 na 10 osób korzystających z TikToka twierdzi, że nowych artystów poznaje właśnie na platformie. Młodym talentom, TikTok może pomóc w dotarciu do nowych odbiorców i znacząco zwiększyć ich zasięgi. Za przykład może posłużyć opracowana indywidualnie wersja XIX-wiecznej szanty, która została odświeżona i znalazła się na szczycie popularności. Jeden filmik niezależnego twórcy ożywił dawno zapomniany utwór i przeniósł go w dzisiejsze realia.

Powrót do starych utworów

Wyniki badań pokazują, że użytkownicy TikToka są bardziej skłonni do udostępniania wideo, jeśli czują sentyment do muzyki użytej w nagraniu, a ponad 4 na 5 badanych stwierdziło, że stare utwory pozytywnie wpływają na odbiór filmów. To pokazuje, że TikTok nie jest zarezerwowany dla nowych hitów, a siła użytkowników pomogła odświeżyć dawno zapomniane utwory sprzed lat. Przeróbki, reedycje i dawne klasyki zyskały nowe życie na TikToku, a stare piosenki powróciły na szczyty list przebojów. Po tym, jak twórca TikToka – Nathan Apodaca, opublikował viralowy filmik z deskorolką, na którym śpiewa do utworu „Dreams” Fleetwood Mac, 43-letnia piosenka wspięła się na 2. miejsce listy 100 najlepszych utworów Rolling Stone. Dominującym czynnikiem sukcesu tego nagrania jest nostalgia, która jest również główną siłą napędową trendów na TikToku.

„Ostatnie badania pokazują, że muzyka z TikTok ma tendencję do wykraczania poza platformę. Nasza społeczność często wyszukuje, odtwarza i kupuje utwory, które usłyszy podczas korzystania z aplikacji. To otwiera możliwości dla przemysłu muzycznego i tworzy nowy model rozpowszechniania, tworzenia i wyszukiwania muzyki. Marki chętnie wykorzystują tę okazję i poprzez dopasowanie odpowiedniej ścieżki dźwiękowej, znacząco zwiększają oglądalność reklam” – dodaje Paul Hourican.

O badaniu:

Badania zostały oparte na analizach przeprowadzonych przez TikTok Marketing Science we współpracy z InSites Consulting, a także na badaniach jakościowych PRS IN VIVO. Działaniami badawczymi objęto Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Włochy i Hiszpanię.

 

Comments

comments

82
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...