Australia walczy z rakiem

Redakcja PR - 04.10.2018
221

Szczepienia przynoszą efekty

Dzięki rządowemu programowi szczepień przeciwko złośliwemu wirusowi brodawczaka ludzkiego, rak szyjki macicy może zostać wyeliminowany w ciągu następnych dwóch dekad – wynika z najnowszego raportu opublikowanego w  The Lancet Public Health.

Z ogłoszonych w tym tygodniu badań wynika, że w Australii do 2028 r. rak szyjki macicy będzie diagnozowany u mniej niż 4 na 100 000 kobiet. Taki wynik eliminuje ten nowotwór jako problem zdrowia publicznego. Naukowcy twierdzą, że w 2066 roku diagnoza nowotworu szyjki macicy będzie dotyczyć mniej niż jednej kobiety rocznie.

„Australia jest na dobrej drodze do tego, aby stać się pierwszym krajem, który zlikwiduje raka szyjki macicy” – powiedziała Karen Canfell, epidemiolog i dyrektor badań w Radzie University of New South Wales w Australii – organizacji, która zrealizowała badania – „Myślę, że to pokazuje drogę naprzód innym krajom”.

Krajowy system opieki zdrowotnej w Australii po raz pierwszy wprowadził program szczepień w 2007 roku jako bezpłatny, trzydawkowy pakiet dla nastolatek. W 2013 roku program został rozszerzony i objął również chłopców w wieku szkolnym, którzy mogą przenosić wirusa HPV, a także powodować rozwój innych form nowotworów. Według przeprowadzonych badań szczepienia doprowadziły do redukcji 77% typów HPV odpowiedzialnych za raka szyjki macicy. Australia ma obecnie jeden z najniższych na świecie wskaźników zachorowalności i umieralności na tę chorobę.

Naukowcy twierdzą, że tak szybko spadająca liczba zarażeń wirusem HPV to wynik wieloaspektowych działań rządu – wdrożenie programu szczepień w szkołach w całym kraju, prowadzenie przesiewowych badań dla starszych kobiet, a także powszechnego wsparcia publicznego.

Na podstawie www.nytimes.com

Comments

comments

221
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...