Astroturfing – kto macza w tym palce? Czy obcy podmiot próbuje manipulować polską opinią publiczną?

Redakcja PR - 26.07.2017
141

Astroturfing - kto macza w tym palce? Czy obcy podmiot próbuje manipulować polską opinią publiczną?

Astroturfing – zjawisko, o którego istnieniu warto wiedzieć. Na czym ono polega? Na pozornie spontanicznej inicjatywie podjętej w celu poparcia lub sprzeciwu dla produktu, polityka, idei , koncepcji. W założeniu ma sprawiać wrażenie niezależnej, jednak w rzeczywistości ukrywa autora i jego intencje. Obecnie w sieci to pojęcie jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Zdaniem niektórych osób i mediów, obecne wydarzenia polityczne w dużej mierze są prowokowane przez niezidentyfikowany podmiot. Brzmi niewiarygodnie, jednak niektóre dane pokazują niepokojące objawy. Na podstawie analizy sporządzonej przez portal „Polityka w Sieci”, można zobaczyć wpływ jakiegoś podmiotu na polski internet.

Najbardziej rzucającym się w oczy przykładem jest wysyp komentarzy pod facebookowym postem TVN24. Stacja na swoim profilu zamieściła artykuł na temat sporu związanego z sądownictwem. Dziwne było to, że równocześnie dodano bardzo dużo komentarzy o identycznej treści. Kolejnym szczegółem przykuwającym uwagę jest narodowość autorów, wszyscy są mieszkańcami Ameryki Południowej. Czyżby Argentyńczycy, Kolumbijczycy czy mieszkańcy Panamy tak bardzo interesowali się sytuacją panującą w Polsce? Szczególnie, że na ich tablicach nie widać jakichkolwiek wpisów na temat naszego kraju, a często nawet naszego kontynentu.

astroturfing

Znaczna większość tych profili jest rzeczywista, umieszczająca posty dosyć regularnie. Ci użytkownicy nie są ze sobą połączeni na Facebooku.

Kolejna dziwna sprawa jaka ostatnimi czasy ma miejsce to przyrost obserwujących na Twitterze polskich polityków ze wszystkich opcji. Niektórzy politycy zanotowali przyrost kilu tysięcy w ciągu jednej nocy, w dodatku najczęściej nowi obserwujący nie mieszkają w Polsce i nie są Polakami.

Wszystko to wygląda na to, że nowy podmiot chce mieć duży wpływ na polskie społeczeństwo. Nie wiadomo skąd on pochodzi i jakie ma zasoby finansowe. Czy w najbliższym czasie będziemy mogli spodziewać się dużego skoordynowanego ataku astroturfingowego?

Na podstawie politykawsieci.pl

Comments

comments

141
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...