Aplikacja do resuscytacji nagrodzona ABSL Diamonds 2018

Jerzy Ciszewski - 15.12.2018
211

Aplikacja do resuscytacji nagrodzona ABSL Diamonds 2018

Aplikacja do resuscytacji nagrodzona ABSL Diamonds 2018
KMD Poland zdobywcą ABSL Diamonds 2018
ABSL Diamonds dla stażystów KMD za aplikację do resuscytacji

Aplikacja do przeprowadzania resuscytacji – inicjatywa rozwojowa polskiego oddziału KMD – zdobyła ABSL Diamonds. Nagrodę przyznano w kategorii „Działalność społecznie odpowiedzialna (CSR). Zwycięski produkt opracowali studenci w ramach programu stażowego firmy.

Aplikacja REANIMATOR to unikatowa inicjatywa polskiego oddziału duńskiej firmy KMD, która działa w obszarze IT. To wyjątkowy projekt społeczny zainicjowany przez jednego z pracowników KMD, byłego ratownika medycznego. Zauważył on, że zaledwie 7 na 100 przypadków zatrzymania akcji serca kończy się w Polsce szczęśliwie, podczas gdy w Skandynawii ratowanych jest w takiej sytuacji nawet 40 osób. Młodzi programiści odpowiedzieli na ten problem aplikacją, która nie tylko krok po kroku prowadzi użytkownika przez proces udzielania pierwszej pomocy, ale także pozwala znaleźć najbliższy dostępny defibrylator (użycie urządzenia w ciągu 2 pierwszych minut od zatrzymania akcji serca zwiększa szanse przeżycia o 80%!). Produkt jest tym bardziej wart uwagi, że został przygotowany przez studentów w ramach programu stażowego Talent Lab.

– Branży IT brakuje specjalistów, dlatego stworzyliśmy projekt, w którym sami ich kształcimy – mówi Anna Kosińska, Kierownik Działu Komunikacji i Employer Branding w KMD Polska. – Kiedy szukaliśmy ciekawych projektów, które moglibyśmy powierzyć uczestnikom, postanowiliśmy wykorzystać umiejętności IT nie tylko po to, by odpowiedzieć na konkretne potrzeby firmy, ale także by zrobić coś dobrego. Dlatego niektóre projekty, nad którymi pracowali uczestnicy Talent Lab, miały charakter społeczny – podkreśla Anna Kosińska.
Do udziału w Talent Lab zgłosiło się łącznie 450 chętnych. Wszyscy przeszli przez testy Codility, testy językowe i rozmowy techniczne. Firma wybrała 45 najlepszych, z których aż 41 dołączyło do KMD po ukończeniu projektu. Dzięki temu firma zwiększyła zatrudnienie do 290 osób. Program okazał się więc znakomitym sposobem na dotarcie do młodych talentów. Co równie ważne, w Talent Lab zaangażowali się sami pracownicy – zgłoszeń do roli mentora było tak dużo, że firma zdecydowała się zwiększyć liczbę opiekunów uczestników z planowanych 15 do 30 osób.

– Talent Lab pozwala nam kształcić młodych ludzi zainteresowanych rozwojem w branży IT poprzez zaangażowanie ich w kilkumiesięczną pracę nad realnymi projektami biznesowymi i społecznymi – mówi Agnieszka Sulowska, Talent Lab Manager. – Zaprosiliśmy do niego 45 studentów uczelni technicznych, którzy przez kilka miesięcy pracowali w zwinnych zespołach pod okiem 30 mentorów – pracowników KMD. Program obejmował obowiązkowy staż, szkolenia w toku pracy, dodatkowe warsztaty merytoryczne i pracę projektową nad rozwojem aplikacji. W II etapie projektu studenci dołączyli do 23 zespołów i rozpoczęli normalną pracę jako developerzy KMD – dodaje Agnieszka Sulowska.
REANIMATOR natomiast doczekał się planów rozwoju. Firma szuka partnerów korporacyjnych oraz organizacji społecznych, wspólnie z którymi mogłaby rozwijać aplikację, która obecnie zawiera moduły: wsparcia dla pierwszej pomocy, wyszukiwania defibrylatorów i samouczek pierwszej pomocy.

ABSL Diamonds to prestiżowe nagrody sektora usług biznesowych przyznawane organizacjom wdrażającym innowacyjne projekty wspierające działalność biznesową.

*****

KMD to największy duński gracz na europejskim rynku IT, który od ponad 40 lat dostarcza usługi informatyczne na potrzeby rządu i samorządów lokalnych w Danii, a także firm z sektora prywatnego w Skandynawii. To dzięki wiedzy i umiejętnościom specjalistów m.in. z KMD, Dania jest jednym z najlepiej zdigitalizowanych państw na świecie (dane na podstawie wskaźnika cyfryzacji gospodarki i społeczeństwa DESI – The Digital Economy and Society). Każdego dnia Duńczycy korzystają z rozwiązań opracowanych przez firmę – począwszy od komunikacji z urzędami, po opłaty rachunków. W 2015 roku Skandynawski gigant otworzył oddział w Polsce, tworząc atrakcyjne miejsce pracy dla polskich specjalistów IT. Dziś KMD jest dynamiczną prywatną firmą, której roczne przychody przekraczają 640 milionów Euro i zatrudnia łącznie ponad 3 200 pracowników w Danii, Szwecji i Polsce. W biurze w Warszawie gromadzi około 400 ekspertów, zajmujących się tworzeniem oprogramowania i rozwiązań IT dla rynków w Danii i innych krajach skandynawskich.

Comments

comments

211
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...