Anne Applebaum Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”! Czytelnicy wybrali Ludzi Roku w pięciu kategoriach

Informacja Prasowa - 28.05.2018
96

Anne Applebaum Człowiekiem Roku „Gazety Wyborczej”! Czytelnicy wybrali Ludzi Roku w pięciu kategoriach

Anne Applebaum – dziennikarka, historyczka, autorka książek została laureatką tytułu Człowiek Roku 2017 „Gazety Wyborczej”. Wręczenie wyróżnienia odbyło się dziś – w piątek, 25 maja br.,  podczas uroczystej gali z okazji 29. urodzin dziennika. „Gazeta Wyborcza” ogłosiła też wyniki plebiscytu Ludzie Roku 2017 Czytelników „Gazety Wyborczej” i zwycięzców w pięciu kategoriach: Społeczeństwo obywatelskie, Kultura, Sport, Biznes i Nauka. 

Redakcja „Gazety Wyborczej” przyznała Anne Applebaum tytuł Człowieka Roku 2017 – to już 20. laureatka tego wyróżnienia przyznawanego w ramach corocznych obchodów urodzin dziennika od 1999 r.
Podczas gali Adam Michnik, redaktor naczelny dziennika przeczytał uzasadnienie wyboru: Pisarce z powołania, publicystce z temperamentu, Polce z wyboru, Amerykance z urodzenia z wdzięcznością za to, że od początku do końca komunizmu, pomaga Europejczykom zrozumieć siebie i wyjść z postkomunistycznej traumy. Z szacunkiem dla odwagi i niezależności myślenia. Nie daje się zastraszyć i zaszczuć. Za to wszystko „Gazeta Wyborcza” przyznaje Anne Applebaum honorowy tytuł Człowieka Roku.
Anne Applebaum to ceniona amerykańsko-polska dziennikarka, historyczka, profesor na London School of Economics, publicystka „The Washington Post”, a wcześniej także “The Economist”, “The Spectator” i “The Evening Standard”, pisząca też dla „Gazety Wyborczej”. Jest znawczynią Europy Środkowo-Wschodniej, autorką książek „Za żelazną kurtyną” oraz „Gułagu”, za który otrzymała Nagrodę Pulitzera w 2004 r. Jej najnowsza książka to “Czerwony głód” – światowa premiera wydania miała miejsce w październiku 2017, a w Polsce – nakładem Wydawnictwa Agora – w lutym 2018 r. Wydanie wzbudziło szeroką dyskusję na temat głodu na Ukrainie w latach 30. – określanego mianem drugiego, po Holocauście, największego aktu zbrodni przeciwko ludzkości w Europie XX wieku.
Laudację na cześć Anne Applebaum wygłosił prof. Jarosław Hrycak z Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie. Treść laudacji jest dostępna na Wyborcza.pl.
Tytuł Człowieka Roku przyznawany jest przez redakcję „Gazety Wyborczej” wybitnym postaciom świata polityki i kultury od 1999 r. „Gazeta Wyborcza” – jak mówi Adam Michnik, jeden z pomysłodawców nagrody – dostrzega i honoruje osoby pracujące dla rozwoju demokracji, promujące tolerancję, działające na rzecz społeczeństw otwartych, wspierające walkę o respektowanie praw człowieka.
O dotychczasowych laureatach tytułu Człowiek Roku „Gazety Wyborczej” można przeczytać na http://multimedia.wyborcza.pl/czlowiek-roku-2017/
„Gazeta Wyborcza” podsumowała też dzisiaj Plebiscyt Ludzie Roku 2017 Czytelników, towarzyszący nadaniu tytułu Człowieka Roku. W 2018 głosować można w nim było – w internecie i w formie tradycyjnej – do 21 maja. Do tytułu Ludzie Roku 2017 Czytelników „Gazety Wyborczej” redakcja nominowała tych, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniali świat na lepsze, aktywnie działając w różnych dziedzinach.
Laureatami plebiscytu Ludzie Roku 2017 Czytelników „Gazety Wyborczej” zostali:
– Sport – Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala, światowej sławy himalaiści;
– Biznes i technologie – Michał Borkowski, współzałożyciel i szef portalu Brainly;
– Kultura – Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin”;
– Nauka – Krystian Jażdżewski, onkogenetyk, inicjator programu BadamyGeny;
– Społeczeństwo obywatelskie – wspólnie: Jerzy Owsiak, dyrygent Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Paweł Kasprzak, lider ruchu Obywatele RP oraz Symboliczny polski sędzia.
Więcej na ten temat – na Wyborcza.pl i Wyborcza.pl/plebiscyt.
Relację na żywo z panelu dyskusyjnego i z gali uhonorowania Człowieka Roku oraz Ludzi Roku Czytelników „Gazety Wyborczej” można było obejrzeć na stronie Wyborcza.pl.
Serwis publikuje też artykuły podsumowujące dzisiejsze wydarzenia, a jutro ukażą się one na łamach „Gazety Wyborczej”.

Comments

comments

96
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...