Analiza Biura Reklamy TVP: rośnie udział reklam z osobami w wieku 50+

Redakcja PR - 24.08.2018
33

Analiza Biura Reklamy TVP: rośnie udział reklam z osobami w wieku 50+

Udział reklam z osobami w wieku 50+ systematycznie rośnie, jednocześnie spada liczba reklam pokazujących osoby dojrzałe w sposób stereotypowy – wynika z badania przeprowadzonego przez Biuro Reklamy TVP.

 

 

Biuro Reklamy TVP przeprowadziło badanie reklam telewizyjnych zainspirowane przez zeszłoroczną publikację domu mediowego Wavemaker. Z analizy wynikało, że tylko w co dwudziestym spocie pojawia się osoba w wieku 50+. Najczęściej pokazywana jest jako babcia lub dziadek albo w kontekście choroby.

Postanowiliśmy sprawdzić na ile świadomość rosnącej siły zakupowej osób z pokolenia silver zmienia zachowanie reklamodawców. Impulsem do badania były dane prezentowane przez dom mediowy Wavemaker. Już rok temu zwróciły one uwagę świata na fakt, że branża reklamowa nie dostrzega rosnącej siły zakupowej osób w wieku 50+” – mówi Wojciech Kowalczyk z Biura Reklamy TVP.

 

 

 

Osoby dojrzałe najczęściej można zobaczyć w reklamach z branży finansów. Niemalże w co trzeciej z obsadą aktorską, występuje ktoś w wieku 50+. Największy wzrost udziału przedstawicieli pokolenia silver nastąpił w kategoriach rozrywka – w której zawierają się reklamy mediów m.in. prasy – oraz telekomunikacja i sprzedaż. Wciąż w niewielkim stopniu z potencjału osób dojrzałych korzystają reklamodawcy z segmentu motoryzacji oraz producenci kosmetyków.

Mimo zauważalnego pozytywnego trendu, ciągle jesteśmy na początku zmiany. Niewątpliwie wzrost liczby osób dojrzałych w spotach jest pozytywną informacją. Jednak ciągle jest duża rozbieżność pomiędzy siłą zakupową osób 50+, a ich obecnością w reklamie. Wyraźnie widać to po spotach wizerunkowych. Tam, gdzie reklamodawca chce budować swoją markę i nadawać jej pozytywne atrybuty, chętnie sięga po osoby dorosłe, szczególnie kobiety, ale przed pięćdziesiątką. Osoby z pokolenia silver, jeżeli występują w komunikacji, to zdecydowanie częściej w spotach sprzedażowych” – podkreśla Wojciech Kowalczyk.

 

 

 

Badanie zostało przeprowadzone przez Biuro Reklamy TVP w czerwcu i lipcu 2018 r. na 9700 filmach reklamowych, wyemitowanych we wszystkich stacjach telewizyjnych w Polsce, w I kwartale 2017 i 2018 r. Dostęp do kreacji reklamowych oraz kategoryzacja: Nielsen. Wiek osób oceniany subiektywnie. Badanie inspirowane badaniem domu mediowego Wavemaker (dawniej MEC), jednak z uwagi na różne metodologie dane z dwóch źródeł są nieporównywalne.

Comments

comments

33
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...