Adam Michnik odbierze w piątek, 28 października Nagrodę Księżniczki Asturii 

Informacja Prasowa - 26.10.2022
219

Wyborcza.pl zaprasza na specjalne relacje i transmisję

Adam Michnik odbierze w piątek, 28 października Nagrodę Księżniczki Asturii – Wyborcza.pl zaprasza na specjalne relacje i transmisję

 
Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” otrzymał Nagrodę Księżniczki Asturii w dziedzinie komunikacji i nauk humanistycznych za rok 2022. Jest szóstym Polakiem, który został wyróżniony tą prestiżową hiszpańską nagrodą. Ceremonia wręczenia odbędzie się 28 października br. w Oviedo, a przewodzić jej będą członkowie rodziny królewskiej. Na Wyborcza.pl w tym tygodniu ukazują się materiały na temat nagrody i pobytu Michnika w Hiszpanii, w tym specjalne relacje Dominiki Wielowieyskiej, a w piątek redakcja zaprosi wszystkich na transmisję z uroczystej gali prowadzoną w serwisie i na facebookowym profilu „Wyborczej”.
Premio Princesa de Asturias – Nagroda Księżniczki Asturii przyznawana jest od 1981 r. w 8 kategoriach przez Fundację Księżniczki Asturii. Nazywana jest „hiszpańskim Noblem” ze względu na prestiż, jakim cieszy się w hiszpańskojęzycznym świecie. Jej laureatami było tej pory pięciu Polaków: Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman, Krzysztof Penderecki, Adam Zagajewski i Krzysztof Wielicki. W tym roku wyróżnienie w kategorii komunikacja i nauki humanistyczne zostało przyznane Adamowi Michnikowi.
Informując o swojej decyzji, kapituła Nagrody Księżniczki Asturii podkreśliła zaangażowanie Adama Michnika w tworzenie wysokiej jakości dziennikarstwa oraz jego wpływ na odbudowę i obronę demokracji w Polsce. „Walka o prawa człowieka i dialog zaprowadziła go do więzień PRL-u, ale nie zrezygnował ze swojego zdecydowanego sprzeciwu wobec dyktatury czy dążenia do pojednania wśród współobywateli. Michnik, którego koncepcja Europy przyczyniła się do ustanowienia wartości demokratycznych w jego kraju, jest dziś także symbolem wolności słowa i humanizmu, a także etycznym przykładem oporu wobec autorytarnych zagrożeń” – napisano w protokole jury Nagrody Księżnej Asturii. Więcej informacji – na Wyborcza.pl.
Ceremonia rozdania nagród odbędzie się 28 października w Oviedo w Hiszpanii, a przewodzić będą jej członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej: Ich Królewskie Moście Król Felipe i Królowa Letizia, którym towarzyszyć będzie następczyni tronu Jej Królewska Wysokość Księżniczka Asturii Eleonora.
Uroczystą galę poprzedzą organizowane w tym tygodniu liczne spotkania z Adamem Michnikiem – m.in. rozmowy ze studentami dziennikarstwa i filozofii. Pierwsze wydarzenia zaplanowano już na wtorek, 25 października – tego dnia tuż po przylocie do Hiszpanii redaktor naczelny „Wyborczej” był gościem konferencji prasowej. Relacja z niej dostępna jest już na Wyborcza.pl – LINK. Publikacje dotyczące Nagrody Księżniczki Asturii prosto z Oviedo przesyła wysłanniczka redakcji Dominika Wielowieyska.

Comments

comments

219
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...