„Gazeta Wyborcza” prezentuje materiały nagrodzone European Press Prize Award 2019

Informacja Prasowa - 24.05.2019
210

„Gazeta Wyborcza" prezentuje materiały nagrodzone European Press Prize Award 2019

W czwartek, 23 maja br. w siedzibie „Gazety Wyborczej” w Warszawie odbyło się wręczenie prestiżowych nagród The European Press Prize, nazywanych europejskimi Pulitzerami. Odebrali je autorzy najlepszych dziennikarskich materiałów 2018 roku – śledztwa open source z fabułą szpiegowską, wstrząsającej opowieści o rozdzieleniu rodziny na granicy USA, niemal akademickiej analizy atlantyzmu w erze Trumpa, powieści graficznej o zniszczonym mieście Palmyra, a także dziennikarze kontynuujący i publikujący pracę kolegów, którzy są zastraszani lub którym grożą więzienie lub śmierć. Nagrodzone teksty można przeczytać w serwisie Wyborcza.pl.

The European Press Prize to nagroda za najwyższe osiągnięcia dziennikarstwa europejskiego, przyznawana od 2012 r. Dotąd wręczana była w Londynie, Kopenhadze, Pradze, Amsterdamie i Budapeszcie. W 2019 roku gospodarzem gali były „Gazeta Wyborcza” i Agora.

W czwartkowej gali w redakcji „Gazety Wyborczej” w Warszawie wzięli udział dziennikarze, redaktorzy i wydawcy z całego świata, zaproszeni przez organizatorów European Press Prize. Imprezę poprowadziła Ralitsa Vassileva, przez ponad 20 lat główna twarz wiadomości CNN. Przemówienie poprzedzające ceremonię wręczenia nagród wygłosiła zaś Natalie Nougayrede, była redaktorka naczelna francuskiego dziennika ‚Le Monde’, obecnie pracująca w ‚The Guardian’.

Do tegorocznej edycji The European Press Prize swoje zgłoszenia nadesłały setki dziennikarzy z całej Europy zajmujących się tematami lokalnymi i międzynarodowymi. W marcu br. 9-osoby komitet konkursowy wybrał 23 materiały nominowane do nagród. Zwycięzców i zdobywców drugiego miejsca wskazało jury, którego przewodniczącym był Sir Harold Evans (Editor-at-large, Reuters), a w jego skład weszli: Sylvie Kauffmann (editorial director, ‚Le Monde’), Jørgen Ejbøl (Vice Chairman, Jyllands-Posten Foundation), Yevgenia Albats (Editor-in-chief, ‚The New Times’) i Alexandra Föderl-Schmid (korespondentka ‚Süddeutsche Zeitung’).

Jurorzy nagrodzili pięć materiałów:

  • w kategorii Reportaż – tekst „56 dni w separacji”. Katrin Kuntz, Marian Blasberg i Christoph Scheuermann opisali w nim historię dwójki imigrantów z Hondurasu – matki i jej sześcioletniego syna, którzy ruszyli do Teksasu w USA, uciekając przed przemocą w ich kraju. Na granicy zostali jednak rozdzieleni na 56 dni.
  • w kategorii Innowacje – powieść graficzna i reportaż w jednym: „Palmyra, inna strona” na temat Syrii po siedmiu latach wojny.
  • nagroda specjalna trafiła do reporterów śledczych z projektu Forbidden stories („Zakazane historie”), kontynuujących pracę kolegów, którzy zginęli, są zastraszani lub którym grozi więzienie z powodu ich pracy. Więcej informacji – https://forbiddenstories.org/

Nagrodzeni otrzymali po 10 tys. euro.

Prace laureatów w języku polskim można przeczytać w serwisie Wyborcza.pl: „56 dni w separacji”„Demaskowanie podejrzanych zatruć w Salisbury: śledztwo w czterech częściach” oraz „Koniec atlantyzmu: czy Trump zabił ideologię, która pozwoliła wygrać zimną wojnę?”.

The European Press Prize działa dzięki wsparciu wielu fundacji medialnych, których celem jest promowanie wysokiej jakości dziennikarstwa w Europie: The Guardian Foundation, Thomson Reuters Foundation, The Politiken Foundation, Foundation Veronica, The Jyllands-Posten Foundation oraz Democracy and Media Foundation i The Irish Times Trust Limited. Partnerami nagrody są Media Development Investment Fund, Fundacja Agory (gospodarz gali wręczenia nagród w 2019 r.), ANP i De Balie.

Więcej informacji – https://www.europeanpressprize.com/

Comments

comments

210
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...