9 wskazówek, dzięki którym zwiększysz swoją produktywność

Redakcja PR - 16.02.2017
232

Lista porad, dzięki którym Twój dzień będzie bardziej produktywny

Nie ma znaczenia co robisz czy gdzie pracujesz – każdy z nas szuka sposobów na to, aby być bardziej produktywnym na co dzień. Zbyt duże ilości kawy i niekończące się listy z zadaniami do wykonania nie przybliżą Cię do osiągnięcia szczytu produktywności.

Dlaczego tak obsesyjnie myślimy o tym, żeby być jak najbardziej wydajni? Prawdopodobnie dlatego, że w dzisiejszej cyfrowej erze skupienie się na osiąganiu celów i unikanie rozpraszających czynników jest coraz trudniejsze. Nie wspominając już o tym, że poczucie produktywnie spędzonego dnia poprawia nastrój.

Ilya Pozin w artykule dla Forbes.com przedstawił rady Tony’ego Wonga, project managera i eksperta w tematyce produktywności, który wyjaśnia, co należy robić, aby działać z większą efektywnością:

  1. Skróć o połowę listę zadań do wykonania

Wykonywanie dobrze swojej pracy nie oznacza, że w ciągu 8 godzin trzeba podjąć się jak największej liczby zadań. Naprawdę na swojej liście musisz mieć aż 30 punktów? Wprowadź zasadę „less is more” i skup się tylko na realizacji tych rzeczywiście ważnych celów.

  1. Rób więcej przerw

Ból głowy po kilku godzinach ciężkiej pracy to sygnał, że czas na przerwę. To najlepszy moment, żeby iść na spacer i złapać trochę świeżego powietrza czy zjeść lunch. Dzięki temu naładujesz baterie, a Twoja efektywność wzrośnie.

  1. Podążaj za zasadą Pareto

Według tzw. zasady Pareto aż 80% wyników pochodzi tylko z 20% działań. Dlatego staraj się wyeliminować ze swojego planu dnia wszystko to, co nie przynosi efektów.

  1. Rano skup się na sobie

Poranne sprawdzanie maili i kalendarza to według Wonga zabójstwo produktywności. Zamiast od czytania maili, zacznij dzień od dobrego śniadania, przeglądu prasy lub treningu. Dzięki temu zapewnisz sobie niezbędne paliwo do działania na cały dzień.

  1. Uporaj się z najtrudniejszymi zadaniami przed lunchem

Najbardziej wymagającymi zadaniami zajmij się, kiedy Twój umysł jest jeszcze świeży. Natomiast spotkania czy mniej męczące zajęcia zaplanuj na popołudnie. Taki plan dnia może okazać się bardzo pomocny w stworzeniu nowego, bardziej produktywnego sposobu zarządzania swoim czasem.

  1. Stwórz hierarchię maili

Nie na wszystkie maile musisz od razu odpowiadać. Odpisywanie na maile tylko odwraca uwagę od głównego zadania. Jeśli to nic pilnego i może chwilę poczekać, to nie musisz od razu odpisywać. Zwłaszcza jeśli np. nie jesteś głównym adresatem wiadomości, a zostałeś dodany jako DW (do wiadomości). W tym przypadku nawet z odczytywaniem takiego maila możesz się wstrzymać, aż do momentu, kiedy uporasz się z innymi wcześniej zaplanowanymi zadaniami.

  1. Opracuj swój system działania

Prawdopodobnie każdy z nas ma jakieś nawyki, które rujnują produktywność. Dlatego dobrze jest wypracować swój własny system działania. Np. weźmy pod uwagę opisaną wyżej skrzynkę mailową – jeśli bez przerwy ją sprawdzasz, ustal konkretne godziny w ciągu dnia i tylko w tym czasie zaglądaj do swojej poczty. Wtedy przestaniesz się rozpraszać i będziesz mógł się skupić na swoich najważniejszych celach danego dnia.

  1. Przestań niszczyć swoją produktywność lenistwem

Choć nie lubimy się do tego przyznawać, lenistwo jest podstawową przyczyną braku produktywności. Wiele zadań, jak np. odpowiadanie na maile daje nam wrażenie, że dużo zrobiliśmy, kiedy w rzeczywistości zrobiliśmy jednak niewiele. Wynajdywanie różnego rodzaju z pozoru bardzo ważnych zajęć to tylko wymówka, żeby nie robić tego, co naprawdę istotne i czego być może z jakiegoś powodu się boimy.

  1. Skończ z robieniem wielu rzeczy jednocześnie

Multitasking nie jest tak dobry, jak może się wydawać. O wiele lepiej jest robić jedną rzecz i w pełni się na niej skoncentrować, niż pięć, ale byle jak.

Źródło: forbes.com

Comments

comments

232
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...