Finałowa gala Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego już w sobotę, 11 września 

Informacja Prasowa - 09.09.2021
28

Finałowa gala Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego już w sobotę, 11 września 

Finałowa gala Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego już w sobotę, 11 września 

 W sobotę, 11 września br. poznamy laureatkę 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Tegoroczna odsłona Nagrody przejdzie do historii nie tylko jako ta, do której swoje książki zgłosiła rekordowa (41) liczba wydawnictw – po raz pierwszy w finale znalazły się też wyłącznie kobiety: cztery autorki z zagranicy i jedna z Polski. Finałowa gala Nagrody odbywająca się Teatrze Studio w Warszawie będzie transmitowana na żywo na Wyborcza.pl i na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku. 

Pięć najlepszych reportaży 2020 r., wybranych przez jury do finału 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, to:

  1. Nomadland. W drodze za pracą – Jessica Bruder, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
  2. Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii – Eliane Brum, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.
  3. Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji – Jelena Kostiuczenko, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
  4. Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady – Karolina Sulej, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.
  5. Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim – Matilda Voss Gustavsson, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020.

Reportaże nominowanych autorek opisują problemy współczesnego świata ‒ sytuację człowieka żyjącego w systemie autorytarnym współczesnej Rosji czy w skrajnym ubóstwie brazylijskich faweli. Pokazują życie ludzi starszych, dotkniętych skutkami drapieżnego kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych. Zauważają też najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, czego przykładem jest akcja #MeToo (#JaTeż) i będące jej kontynuacją ujawnienie seksskandalu w Akademii Szwedzkiej. Mnogość perspektyw nie omija przeszłości ‒ oddaje głos przedmiotom i ubraniom, których rola w obozach koncentracyjnych, także symbolicznie, daleko wykraczała poza praktyczny aspekt.

W międzynarodowym jury 12. edycji zasiadają: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), William Brand, Julia Fiedorczuk, Elżbieta Sawicka i Abel A. Murcia Soriano. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk.

W sobotę, 11 września wieczorem dowiemy się, która z nominowanych autorek otrzyma Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ‒ 100 tysięcy złotych.

Pozostałe finalistki odbiorą dyplomy i nagrody po 5 tysięcy złotych. Nagrodzone zostaną także tłumaczki oraz tłumacz finałowych reportaży.

Finałowa gala 12. edycji konkursu będzie miała miejsce w warszawskim Teatrze Studio – początek o godz. 20:00.

Transmisja tego wydarzenia będzie dostępna na Wyborcza.pl oraz na FB @Wyborcza (https://www.facebook.com/wyborcza).

Wszystkie autorki nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz ich tłumaczki i tłumacz pojawią się w Warszawie osobiście. W sobotę, 11 września w godzinach 14:00-15:55 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem 5 finalistek w ramach Warszawskich Targów Książki, który poprowadzi Wojciech Szot. Całe spotkanie będzie tłumaczone z języka angielskiego na polski.

Natomiast w niedzielę 12 września, również na WTK o godz. 12.00 z laureatką tegorocznej edycji Nagrody porozmawia prof. Andrzej Leder.

Wszystkie wydarzenia towarzyszące 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, odbywające się w ramach Warszawskich Targów Książki, będą transmitowane na profilu FB @NagrodaRK. (https://www.facebook.com/NagrodaRK)

Comments

comments

28
Komentarze
Sonda

Trzy organizacje branżowe: Związku Firm Public Relations, Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Stowarzyszenia Agencji Public Relations jest dla rynku PR rozwiązaniem optymalnym ??

Loading ... Loading ...