7 tendencji zakupowych Polaków. Jak to robimy ?

Jerzy Ciszewski - 21.12.2018
189

7 tendencji zakupowych Polaków. Jak to robimy ?

7 tendencji zakupowych Polaków. Jak robimy przedświąteczne zakupy? Raport od firmy Omnipack

28% Polaków deklaruje, że ich sytuacja finansowa poprawiła się w porównaniu z poprzednim rokiem. Niewiarygodne? Wystarczy spojrzeć na rosnącą z roku na rok kwotę przeznaczaną na przedświąteczne zakupy. Zakupy, które – jak pokazują badania – robimy w pewnym, z góry określonym schemacie.

7 tendencji zakupowych Polaków

1. Zwlekający z zakupami

Z każdymi kolejnymi świętami coraz mniej Polaków odkłada zakupy na ostatnią chwilę. Jednak tłumy w centrach handlowych nie są jedynie sceną z amerykańskich filmów – na to musimy jeszcze trochę poczekać. Choć sprytni konsumenci już w Black Friday szukają upominków, to ci, którzy odłożyli zakupy na ostatnie dni przed Wigilią wciąż stanowią silną grupę (22%).

2. i 3. Coraz bardziej rozrzutni

6% – o tyle więcej wydamy na przedświąteczne zakupy w porównaniu z rokiem poprzednim. Nie wiadomo, na ile wiąże się to kolejną tendencją, czyli z przekraczaniem założonego budżetu. Co ciekawe, większa elastyczność w wydatkach to domena głównie mężczyzn!

3. Mniej lojalni

Już rok temu niemal 50% konsumentów potwierdziło, że kupiło prezenty w nieznanych wcześniej sklepach. Okazuje się, że kuszeni promocjami zapominamy o naszych ukochanych markach i często korzystamy z ofert nowych sklepów.

4. Ceniący opinie

Fora, bloga, porównywarki cen, a także videorecenzje – to jednej z popularniejszych źródeł inspiracji zakupowych. W tym okresie konsumenci doceniają również tzw. prezentowniki, czyli rankingi z prezentami, które pomagają znaleźć pomysł na prezent.

5. i 6. Oczekujący wygody

Aż 75% z nas uważa, że lubimy zakupy online, a kluczową rolę odgrywa tutaj dostawa do domu. Drugą korzyścią jest obsługa. Dobry kontakt ze sklepem coraz sprawniej jest przenoszony z coraz sprawniej przenoszona jest ze sprzedaży offline do online. Kolejną, silną tendencją związana stricte ze sprzedażą internetową to szybki czas dostawy. Aż 36% z nas oczekuje, że paczka dotrze następnego dnia, a aż 11% – jeszcze w dniu zamówienia!

Comments

comments

189
Komentarze
Sonda

Czy sztuczna inteligencja w postaci Chatbotu GPT zrewolucjonizuje branżę public relations?

Loading ... Loading ...